Niepasujące do siebie, kolorowe skarpetki są w tym roku symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa. Założyli je m.in. europosłowie Jerzy Buzek, Andrzej Duda oraz Danuta Wałęsa, po to, by zwiększać świadomość na temat Zespołu Downa i integrować ze społeczeństwem osoby nim dotknięte.

Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest od 10 lat, a od 2012 r. pod auspicjami ONZ. Hasło tegorocznych obchodów to: Moje możliwości, moje wybory - cieszę się pełnymi i równymi prawami oraz rolą w rodzinie.

Wybór 21 marca na obchody Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowy. Wada ta polega bowiem na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy (inna nazwa wady to trisomia 21). Także dlatego tegorocznym symbolem akcji są skarpetki nie do pary.

- Ten dzień jest po to, by pokazać osoby z Zespołem Downa. Nie trzeba się ich bać, są członkami naszego społeczeństwa. Powinniśmy znaleźć w nim dla nich miejsce - powiedział PAP Andrzej Suchcicki ze Stowarzyszenia "Bardziej kochani". Według niego obawy, jakie mają niektórzy ludzie wobec osób z Zespołem Downa, wynikają z braku informacji, z oceniania ich jedynie po specyficznym wyglądzie. Dodał, że ma jednak wrażenie, iż świadomość społeczna na temat tego schorzenia wzrasta, zwłaszcza w dużych miastach.

Akcja skarpetkowa szerzy się od kilku tygodni za pośrednictwem internetu i portali społecznościowych. Niepasujące do siebie, kolorowe skarpetki zakładają osoby publiczne i zupełnie anonimowe, nagrywają filmiki i umieszczają je w sieci. Nominują do wykonania tego zadania kolejne osoby.

Ale nie tylko niepasujące do siebie skarpetki mają przypominać, że w społeczeństwie obok nas żyją osoby z Zespołem Downa. W całym kraju organizowanych jest w najbliższy weekend wiele imprez, które mają zwracać na to uwagę. W piątek Stowarzyszenie "Bardziej kochani" zaprasza osoby z Zespołem Downa i ich opiekunów na film do warszawskiego kina Muranów. Przed kinem zaplanowano happening - młodzież rozdawać będzie przechodniom jabłka z logo Światowego Dnia Zespołu Downa. W sobotę jabłka rozdawane będą na pl. Zamkowym. Akcja jabłkowa ma się odbyć w wielu miejscach Polski.

W Krakowie zaplanowano piknik rodzinny z grami, zabawami i warsztatami, w Zielonej Górze - przedstawienie teatralne, inauguracja wystawy fotografii. Spektakl, koncerty i tort będą w lubelskim teatrze im. Andersena.

Zespół Downa, zwany dawniej mongolizmem, to zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Osoby z zespołem Downa mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej. Wahają się one od lekkiego do średniego opóźnienia umysłowego.

Pierwszy na odmienny wygląd niektórych dzieci z upośledzeniem umysłowym zwrócił uwagę pod koniec XIX w. angielski lekarz John Langdon Down. Od jego nazwiska pochodzi nazwa tego schorzenia. W Polsce nie są prowadzone dokładne statystyki urodzin dzieci z Zespołem Downa, jednak szacuje się, że osoby te stanowią ok. 1,4 proc. proc. społeczeństwa.

Ryzyko, że dziecko będzie miało syndrom Downa rośnie wraz z wiekiem matki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH