W mazowieckim urzędzie rusza staż dla niepełnosprawnych intelektualnie

W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczynają się staże dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Są organizowane we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU).

W ciągu ostatnich czterech lat praktyki i staże w MUW odbyły 54 osoby z różnymi niepełnosprawnościami - sensoryczną, ruchową i intelektualną. Cztery z nich zostały zatrudnione na stałe.

Wiceprezeska PSOUU Monika Zima-Pariaszewska podkreśliła, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są tą grupą na rynku pracy, której najbardziej obawiają się pracodawcy. Staże, takie jak te w MUW, mają przyczynić się do przełamania przekonania, że nie mogą one pracować. Z kolei niepełnosprawnym dają poczucie spełnienia i włączenia w społeczeństwo.

W treningach zawodowych w MUW wezmą udział osoby z różnymi zaburzeniami poznawczymi i trudnościami adaptacyjnymi, których niepełnosprawność ma stopień umiarkowany. Nim zaczną praktykę, dwóch trenerów z PSOUU pomoże przystosować miejsca pracy w urzędzie. Sprawdzą też, czy dana osoba będzie w stanie wykonywać zadania na konkretnym stanowisku, a już po rozpoczęciu stażu będą wspierać podopiecznych we wdrożeniu się do wykonywania nowych obowiązków.

Każdy staż ma trwać dwa tygodnie - po cztery godziny dziennie.

Jak powiedział w środę (28 stycznia) Leszek Bocheński z Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, trener pracy to osoba, która uczy osobę odbywającą staż wykonywania konkretnych czynności i wspiera ją w kontaktach ze współpracownikami, ale nigdy jej nie wyręcza.

Dodał, że odbycie stażu daje duże szanse na znalezienie stałej pracy. - W projekcie, który teraz realizujemy, wspieramy około siedemdziesięciu osób, z czego 80 proc. już pracuje - powiedział.

Wyjaśnił, że osoby te znalazły pracę m.in. w sieciowych restauracjach, gdzie pełnią rolę pomocników kucharzy lub personelu sprzątającego, ale też w małych firmach, jak hurtownie, zakłady utylizacji śmieci czy sklepy.

- Kluczem do zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością intelektualną jest przychylność pracodawcy. To jego trzeba przekonać, że obecność takiej osoby na terenie zakładu może być wartością dodaną. Że taka osoba może być produktywna, może być wartościowym pracownikiem, a oprócz tego - że jej obecność sprawi, że otworzy się na tę niepełnosprawność i będzie szerzej myśleć o świecie - powiedział.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki od lat współpracuje z różnymi organizacjami wspierającymi osoby niepełnosprawne, m.in. z Towarzystwem Opieki nad Osobami Ociemniałymi w Laskach, Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Problemami Emocjonalnymi i Towarzystwem Przyjaciół Integracji. W 2011 r. MUW dostosował swoją stronę internetową dla osób niepełnosprawnych - stworzono wersję dla słabowidzących, mechanizm zmiennej wielkości czcionki, a z myślą o niewidomych stronę udźwiękowiono.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH