W czwartek Światowy Dzień Chorego Papież Franciszek ogłosił orędzie na XXIV Światowy Dzień Chorego. Fot. Archiwum

W czwartek (11 lutego) w Kościele katolickim po raz 24. obchodzony będzie Światowy Dzień Chorego. Ma on uwrażliwić wiernych na wartość ludzkiego cierpienia i zachęcić do wspierania chorych oraz tych, którzy im służą. Z tej okazji w wielu szpitalach odprawiane są okolicznościowe msze św. w intencji chorych.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Był obchodzony co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata; od 2009 r. - zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI - obchody mają charakter diecezjalny. Ogólnoświatowe obchody Światowego Dnia Chorego w tym roku odbędą się w Ziemi Świętej, w Nazarecie.

Tematem papieskiego orędzia z okazji XXIV Światowego Dnia Chorego są słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: "Zróbcie wszystko cokolwieka wam powie". Do niego nawiązuje przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych abp Zygmunt Zimowski. W specjalnym przesłaniu na ten dzień, abp Zimowski podkreśla m.in., że "dzieło lekarza i pielęgniarki powinno być traktowane nie tylko jako zawód, ale przede wszystkim, jako powołanie".

"Troska o niepełnosprawnych fizycznie i o ludzi starszych, troska o chorych umysłowo - sektory te, bardziej niż inne obszary życia społecznego, stanowią wskaźnik kultury społeczeństwa i państwa" - głosi przesłanie arcybiskupa Zimowskiego.

Podczas Światowego Dnia Chorego w całym kraju odbywać się będą uroczyste msze św., podczas których udzielany jest sakrament namaszczenia chorych. Wielu biskupów odwiedzi chorych w szpitalach i domach opieki. W warszawskim Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha mszy św. w intencji chorych przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Papież Franciszek w orędziu na XXIV Światowy Dzień Chorego podkreślił, że w tym dniu możemy prosić Jezusa miłosiernego, przez wstawiennictwo Maryi, Jego i naszej Matki, aby obdarzył nas wszystkich gotowością służby potrzebującym, a konkretnie naszym braciom i siostrom chorym.

"Niekiedy posługa ta może być męcząca, ciężka, ale jesteśmy pewni, że Chrystus Pan nie omieszka przeobrazić naszego ludzkiego wysiłku w coś boskiego. My również możemy być rękami, ramionami, sercami, które pomagają Bogu w dokonywaniu cudów, często ukrytych" - czytamy w orędziu papieża.

"My również, zdrowi lub chorzy, możemy ofiarować nasze trudy i cierpienia, jak tę zwykłą wodę, która wypełniła stągwie na weselu w Kanie Galilejskiej i została przemieniona w najlepsze wino. Pomagając dyskretnie osobom cierpiącym, podobnie jak w chorobie, bierzemy na swoje barki codzienny krzyż i idziemy za Mistrzem i choć spotkanie z cierpieniem będzie zawsze tajemnicą, Jezus pomaga nam odsłonić jego sens" - głosi orędzie papieskie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH