W Tanzanii przetestują prototypowy model stetoskopu W Tanzanii przetestują prototypowy model stetoskopu. Fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

W piątek (20 października) z lotniska w Warszawie wyruszy do Tanzanii grupa wolontariuszy Fundacji Pomocy Humanitarnej ”Redemptoris Missio”. Członkowie wyprawy, oprócz planowanych badań pacjentów, chcą uruchomić i przetestować prototypowy model stetoskopu na odległość, skonstruowanego przez polskiego inżyniera.

W wyprawie zorganizowanej w ramach projektu ”Kardiolog w Afryce” udział biorą kardiolodzy - dr Maria Wieteska i dr Robert Ryczek, a także inżynier elektronik Tadeusz Miłek i dokumentalista z przeszkoleniem medycznym Dariusz Nowik. Wolontariusze wyruszą do ośrodka zdrowia w Maganzo w północnej Tanzanii. Przez trzy tygodnie lekarze będą pracować wśród miejscowej ludności (region ten zamieszkują członkowie plemienia Sukuma) konsultując kardiologicznie pacjentów, szkoląc personel medyczny i edukując na temat chorób krążenia.

Justyna Janiec-Palczewska, prezes Fundacji ”Redemptoris Missio”, zauważa, że choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu) kojarzą się z chorobami cywilizacyjnymi występującymi tylko w krajach wysokorozwiniętych.

- To mit. Również w Afryce pacjenci cierpią na choroby układu krążenia z tą różnicą, że nikt ich nie diagnozuje i nie leczy. Choroby te - oprócz wypadków, niedożywienia, chorób tropikalnych, zakażenia HIV - są częstą przyczyną ciężkiego kalectwa i zgonów wśród mieszkańców Afryki - wyjaśnia.

Dodaje, że nadciśnienie tętnicze jest jedną z pięciu głównych przyczyn zgłaszania się chorego do lekarza w ośrodkach zdrowia w Afryce. - Pomimo iż nadciśnienie tętnicze i cukrzyca są chorobami przewlekłymi, często są tam traktowane jak ostry epizod malarii lub innej choroby zakaźnej. Po 1-2 tygodniach leczenia większość pacjentów zaprzestaje farmakoterapii. Można to zmienić poprzez zwiększanie wiedzy, edukację pacjentów i lekarzy - mówi Justyna Janiec-Palczewska.

Z polskimi lekarzami do Afryki wyrusza także inżynier Tadeusz Miłek, konstruktor stetoskopu, dzięki któremu będzie można badać pacjentów w Afryce, a sygnał będzie słyszany w Polsce. Po powrocie kardiologów do Polski planowana jest stała współpraca z ośrodkiem na zasadzie konsultacji telemedycznych z Polski. Ten innowacyjny projekt ma charakter rozwojowy i jeśli przyniesie oczekiwane rezultaty planowane są kolejne jego edycje w tym i innych ośrodkach w różnych krajach Afryki - zapowiada prezes Fundacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH