W Światowym Dniu Chorego papież Benedykt XVI ogłosił decyzję o abdykacji

- Nie czuję się już na siłach, by kontynuować posługę - powiedział papież po łacinie do uczestników konsystorza w sprawie kanonizacji grupy błogosławionych. Jak podały w poniedziałek (11 lutego) światowe agencje informacyjne, Benedykt XVI ogłaszając swoją decyzję podczas konsystorza w Watykanie, uzasadnił ją "brakiem sił do sprawowania powierzonej mu posługi".

”Aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi” - można przeczytać w oświadczeniu papieża Benedykta XVI w tej sprawie.

Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi wykluczył, że przyczyną rezygnacji papieża może być depresja i poczucie niepewności.

Informacje o złym stanie zdrowia papieża, który w kwietniu skończy 86 lat, a także możliwości jego abdykacji pojawiały się już w ubiegłym roku. Watykanista Antonio Socci ujawnił wówczas, że w 2012 r. papież zrezygnuje z posługi w Stolicy Apostolskiej. Abdykacja Benedykta XVI miała być spowodowana najprawdopodobniej zwyrodnieniem stawów, na które cierpi papież. Choroba klinicznie objawia się bólem stawów i ograniczeniem ich funkcji ruchowej.

Przy okazji przypomniano zdarzenie z 2009 r. gdy podczas wakacji w Alpach papież złamał prawą rękę. Ponadto w 1991 r. papież przeżył wylew, który spowodował czasowe ograniczenie jego widzenia. Jego starszy brat żyje z wszczepionym rozrusznikiem serca i wielokrotnie wyrażał obawy, że podobne problemy mogą wystąpić również u papieża. 

Brat papieża Benedykta XVI, ksiądz Georg Ratzinger, wymienił nadszarpnięte zdrowie młodszego brata jako przyczynę jego rezygnacji z urzędu. - Wiek ciąży - powiedział 89-letni duchowny w poniedziałek agencji dpa.

Wyjaśnił, że lekarz odradził papieżowi podejmowanie transatlantyckich podróży i że jego brat ma też coraz większe problemy z chodzeniem.

- Papież szybko się męczył - powiedział jego brat. Rezygnację z urzędu nazwał "naturalnym procesem". - Mój brat życzy sobie na starość więcej spokoju - wyjaśnił ks. Georg Ratzinger.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH