We wtorek (5 maja) w Białymstoku, w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych wzięło udział prawie 600 osób. Marsz został zorganizowany z okazji obchodzonego w Europie 5 maja Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Po raz siódmy inicjatorem marszu było Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie „Aktywni” w Białymstoku. Ma on służyć przede wszystkim integracji środowiska niepełnosprawnych i organizacji działających na ich rzecz, równocześnie przypominając o problemach tych osób.

W barwnym pochodzie, który przeszedł główną ulicą miasta uczestniczyli niepełnosprawni (w tym osoby na wózkach inwalidzkich, niewidomi i głuchoniemi), ich opiekunowie, uczniowie szkół integracyjnych, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, studenci medycyny, samorządowcy i politycy.

We wtorek obchodzony jest w Europie Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Organizatorzy białostockiego marszu oceniają, że osoby takie stanowią około 10 proc. społeczeństwa Unii Europejskiej, co oznacza, że w krajach Wspólnoty żyje około 45 milionów niepełnosprawnych.

Anna Gawryluk ze stowarzyszenia „Aktywni” zwróciła uwagę, że choć może nie wszyscy niepełnosprawni są spychani na margines życia społecznego, to najbardziej poszkodowaną grupą są osoby niepełnosprawne intelektualnie. Gawryluk uważa, że dużo do zrobienia jest w systemie edukacji, gdzie - jej zdaniem - integracja nie jest jeszcze właściwa.

- System nauczania włączającego osoby niepełnosprawne do szkół ogólnodostępnych u nas się rozwija. Bardzo ważne jest wczesne wspomaganie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, od urodzenia trzeba objąć ich opieką, a u nas jeszcze daleko do tego ideału - powiedziała Gawryluk.

 - Białystok może nie jest jeszcze miastem przyjaznym dla niepełnosprawnych, ale jest na pewno miastem życzliwym - powiedział PAP Adam Kurluta, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH