Unia zakaże amalgamatowych wypełnień w zębach? HEAL Polska: Około 20 procent wszystkich wypełnień amalgamatowych w Unii Europejskiej stosowanych jest w Polsce. Fot. Fotolia

We wtorek (5 grudnia) przedstawiciele trzech instytucji europejskich - Komisji, Parlamentu i Rady spotkają się w celu omówienia tekstu rozporządzenia w sprawie rtęci, w tym jej stosowania w stomatologii. Europa jest największym użytkownikiem wypełnień amalgamatowych na świecie.

 Szacuje się, że Europejczycy w swoich ustach noszą obecnie ok. 1000 ton rtęci, która ponownie dostanie się do środowiska wskutek nieprawidłowego składowania odpadów dentystycznych, rozkładu tkanek lub kremacji. A rtęć i jej związki są wysoce toksyczne dla ludzi, szczególnie dla kobiet w ciąży i układu nerwowego rozwijającego się płodu - twierdzi w informacji przekazanej mediom HEAL Polska (Health and Environment Alliance).

Amalgamat dentystyczny zawiera rtęć, która w pewnych warunkach może przekształcić się w działającą neurotoksycznie metylortęć. Naukowa rada konsultacyjna przy Komisji Europejskiej uznaje stosowanie rtęci w wypełnieniach stomatologicznych za obciążone ryzykiem "zatrucia wtórnego" oraz zaleca zaprzestanie jej stosowania przy wypełnieniach u kobiet i dzieci.

Posłowie Parlamentu Europejskiego głosowali za zakończeniem stosowania amalgamatu do roku 2022 (przy pewnych wyjątkach) ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci. - Obecnie już ponad 66 proc. wypełnień stomatologicznych w UE powstaje bez użycia rtęci, a teraz nadszedł czas, by stało się to normą we wszystkich krajach ­- twierdzi Elena Lymberidi-Settimo z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska.

Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje społeczne dotyczące stosowania rtęci w stomatologii. Aż 88 proc. osób poparło stopniowe wycofywanie amalgamatu, a 12 proc. wezwało do zakończenia jego stosowania.

- Rtęć wykazuje silne działanie neurotoksyczne na mózg człowieka - w grupie osób najbardziej narażonych są dzieci, niemowlęta i rozwijające się płody. Kilka krajów członkowskich już ogłosiło, że nie będą stosować amalgamatów u dzieci i kobiet w ciąży. Teraz czas na regulacje unijne -  podsumowuje Genon Jensen z organizacji Health and Environment Alliance (HEAL).

Około 20 procent wszystkich wypełnień amalgamatowych w Unii Europejskiej stosowanych jest w Polsce. Ministerstwo Zdrowia wciąż dopuszcza i zaleca stosowanie rtęci w stomatologii, przy jednoczesnej rekomendacji niestosowania tego rodzaju wypełnień u dzieci i kobiet w ciąży.

Jednak głównym źródłem emisji rtęci do środowiska w naszym kraju pozostaje spalanie węgla w elektrowniach węglowych. Rtęć stosowana i uwalniania jest także w procesie produkcji baterii, świetlówek, niektórych kosmetyków czy środków ochrony roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH