UNICEF: milion dzieci na Ukrainie wymaga natychmiastowej pomocy Fot. Archiwum

Milion dzieci na Ukrainie wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej - alarmuje UNICEF. Po trzech latach od wybuchu konfliktu, na wschodzie kraju niezbędna jest m.in. pomoc medyczna, żywnościowa, wodno-sanitarna. Potrzeba na to ponad 30 mln dolarów.

W najtrudniejszej sytuacji są dzieci w odległości 15 km po obu stronach linii frontu. Jest ich około 200 tys.

- Jako organizacja apelujemy do szeroko rozumianej społeczności międzynarodowej darczyńców, którzy mogą wspomóc nasze działania skierowane na Ukrainę. Może to być przekazanie 1 proc. podatku, ale można dokonać bezpośredniej darowizny przez naszą stronę internetową - powiedziała w piątek (17 lutego) rzeczniczka prasowa UNICEF Polska Monika Kacprzak.

Jak dodała, UNICEF W 2017 r. planuje dotrzeć z pomocą na Ukrainie do 2,5 mln osób, w tym do 475 tys. dzieci. Pomoc UNICEF skupia się na trzech obszarach, z których najdroższy to pomoc wodno-sanitarna. Organizacja wyliczyła, że na umożliwienie dostępu do czystej wody i naprawę zniszczonej infrastruktury wodociągowej potrzeba 10 mln dol.

Na ochronę dzieci, w tym opiekę psychologiczną, UNICEF chce przeznaczyć 5,5 mln dol., na odbudowę i wyposażenie szkół - 5,2 mln. - we wschodniej Ukrainie zniszczonych lub uszkodzonych jest ich ponad 740.

Na walkę z HIV i AIDS UNICEF potrzebuje 5 mln dol., na pomoc medyczną - 4,5 mln oraz na pomoc żywnościową i działania z zakresu koordynacji po 500 tys. dol.

Jak powiedziała Kacprzak, skala tych potrzeb została wyliczona przez pracowników UNICEF, zaangażowanych na Ukrainie. Do tej pory organizacja otrzymała zaledwie 10 proc. potrzebnych pieniędzy.

UNICEF w piątkowym komunikacie podkreśla, że w ciągu ostatniego roku liczba dzieci potrzebujących pomocy na Ukrainie wzrosła o ponad 420 tys. "Jest to związane z intensyfikacją walk i stale pogarszającą się sytuacją na wschodzie kraju, gdzie 1,7 mln osób musiało opuścić swoje domy. Wiele rodzin straciło źródła dochodu, świadczenia społeczne czy dostęp do opieki medycznej. Jednocześnie koszty życia gwałtownie wzrosły" - podkreśla organizacja.

200 tysięcy dzieci mieszka w odległości 15 km po obu stronach linii frontu.

"Linia frontu oddziela obszary kontrolowane i niekontrolowane przez rząd. Na tym obszarze znajduje się wiele min i niewybuchów, które każdego dnia zagrażają życiu 19 tys. dzieci. Z kolei 12 tys. najmłodszych żyje w społecznościach, które są celem ataków co najmniej raz w miesiącu. Ponadto tysiące dzieci jest regularnie zmuszonych do chowania się w prowizorycznych schronach" - podkreśla UNICEF.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH