UNICEF apeluje o pomoc dla dzieci cierpiących z powodu chorób i wojny Fot. archiwum

3,6 mld dolarów potrzebuje UNICEF, by w 2018 r. dostarczyć pomoc humanitarną dla 48 mln dzieci żyjących m.in. na obszarach ogarniętych wojną. Pieniądze służyć będą zapewnieniu pomocy wodnej, żywnościowej, edukacyjnej i medycznej w 51 krajach świata.

Humanitarian Action for Children to coroczny apel UNICEF, w którym organizacja określa, ile środków jest niezbędnych, aby dostarczyć pomoc humanitarną. W tym roku UNICEF planuje zapewnić 35,7 mln osób dostęp do czystej wody; objąć 8,9 mln dzieci podstawową edukacją formalną lub nieformalną; zaszczepić 10 mln dzieci przeciwko odrze; zapewnić wsparcie psychologiczne dla ponad 3,9 mln dzieci; objąć leczeniem 4,2 mln dzieci cierpiących z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia.

Największa część środków ma zostać przeznaczona na pomoc dla dzieci i rodzin poszkodowanych na skutek konfliktu w Syrii. UNICEF apeluje o niemal 1,3 mld dolarów, aby dostarczyć pomoc dla 6,9 mln dzieci żyjących w Syrii i krajach ościennych.

Jak podkreśla UNICEF, na całym świecie potrzeby humanitarne są generowane przede wszystkim przez konflikty zbrojne. Niektóre z nich trwają od lat, jak w Demokratycznej Republice Konga, Iraku, Nigerii, Sudanie Południowym, Syrii czy Jemenie.

- Dzieci nie mogą czekać na zakończenie wojen. Już teraz, na ogromną skalę, kryzysy zagrażają ich życiu i przyszłości - ocenia dyrektor UNICEF ds. Programów Humanitarnych Manuel Fontaine cytowany w komunikacie organizacji. - Kiedy przez konflikt lub katastrofę naturalną dostęp do podstawowych usług jest ograniczony, a systemy wodno-sanitarne i opieki medycznej nie funkcjonują, wówczas najbardziej cierpią dzieci. Dopóki społeczność międzynarodowa nie podejmie pilnych działań w celu ochrony i ratowania tych dzieci, ich przyszłość staje się coraz bardziej ponura - podkreśla Fontaine.

UNICEF podaje, że strony konfliktu wykazują "rażące lekceważenie" dla życia dzieci. - Najmłodsi są nie tylko celem bezpośrednich ataków. Dzieci nie mają dostępu do szkół i szpitali, a infrastruktura cywilna jest niszczona lub burzona - zwraca uwagę organizacja. Około 84 proc. środków, o które apeluje UNICEF (czyli 3,015 mld dolarów) będzie zatem przeznaczonych na pomoc dla krajów ogarniętych kryzysami humanitarnymi wywołanymi przez przemoc i konflikt.

UNICEF podkreśla, że świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla wielu dzieci. Niemal jedno na czworo żyje obecnie w kraju ogarniętym przez konflikt lub dotkniętym katastrofą naturalną.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH