
W ubiegłym roku UNICEF dostarczył pomoc poszkodowanym na skutek 310 sytuacji kryzysowych w 102 krajach świata; to najwyższy wynik od 10 lat - alarmuje Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. W piątek (19 sierpnia) przypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej.
Jak podaje UNICEF, kryzysy humanitarne dotknęły głównie kraje Afryki Zachodniej i Środkowej (73), Afryki Wschodniej i Południowej (68) oraz Bliski Wschód i Afrykę Północną (53). Katastrofy naturalne i konflikty zbrojne są codziennością milionów dzieci i ich rodzin na całym świecie - alarmuje organizacja.
Przypomina, że całe wsie i miasteczka zostały zmiecione z powierzchni ziemi na skutek dwóch potężnych trzęsień ziemi w Nepalu i po przejściu cyklonu Pam w Vanuatu. Wirus Ebola zabił ponad 11 tys. osób, a brak bezpieczeństwa żywnościowego naraża miliony dzieci w Afryce na niedożywienie.
W 2015 r. 250 mln dzieci mieszkało na obszarach dotkniętych przez konflikty zbrojne. W samej Syrii natychmiastowej pomocy humanitarnej wymaga ponad 6 mln dzieci, a w Jemenie skutki kryzysu humanitarnego dotykają 82 proc. populacji. Konflikt w Sudanie Południowym zmusił ponad 2,3 mln osób do opuszczenia domów.
UNICEF podkreśla, że każdy kryzys humanitarny odbija się sytuacji dzieci pozbawiając je prawa do prawidłowego rozwoju, bezpieczeństwa, żywności, zdrowia, możliwości edukacji, a w najgorszym wypadku - życia.
W 2015 r. UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi dostarczył m. in. czystą wodę dla 25,5 mln ludzi na świecie, zaszczepił na odrę 23 mln dzieci, a ponad 3 mln udzielił wsparcia psychologicznego. Ponadto 2 mln dzieci od 6. do 59. miesiąca życia było leczonych z powodu ostrego niedożywienia, a 7,5 mln dzieci do 18. roku życia umożliwiono dostęp do edukacji.
Na samą pomoc humanitarną w 2015 r. UNICEF przeznaczył ponad 1,6 mld dolarów. W bieżącym roku potrzeby są równie duże. Każdego dnia 755 pracowników UNICEF w terenie naraża swoje zdrowie i życie niosąc pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. Potrzeby są jednak ogromne, a pomoc nie zawsze wystarczająca - zauważa UNICEF apelując o pomoc do darczyńców (można jej udzielić wchodząc na stronę www.unicef.pl/pomoc).
19 sierpnia 2003 r. w zamachu terrorystycznym na siedzibę ONZ w Bagdadzie zginęło 22 pracowników humanitarnych. Pięć lat później Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 19 sierpnia Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej. To dzień hołdu składanego wszystkim ludziom dotkniętym przez kryzysy humanitarne i tym, którzy z narażeniem życia niosą im pomoc. Hasło tegorocznego Dnia to "One Humanity"; wskazuje na potrzebę jedności w imię wspólnego człowieczeństwa.
Według ONZ pomocy humanitarnej potrzebuje 130 mln osób poszkodowanych w konfliktach zbrojnych, wojnach, katastrofach naturalnych i prześladowaniach.


CZYTAJ TAKŻE
- 06:00 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- CZ21:56 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
- CZ21:46 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- CZ21:00 Jak rozmawiać o homoseksualności pacjenta? Te warsztaty to pomysł samych studentów medycyny
- CZ20:36 Prof. Poloński: telemonitoring to metoda uzupełniająca, a nie panaceum na wszystko
- CZ20:25 Łódź: dyrektor szpitala wniósł o kontrolę L4 pielęgniarek
- CZ19:25 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- CZ18:55 Zmarł Chilijczyk uważany za najstarszego człowieka na świecie. Miał...
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 3 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 4 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 5 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
- 8 Zofia Małas: RODO będzie ogromnym wyzwaniem dla placówek medycznych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych