Tornister za ciężki nie tylko w Polsce Za ciężkie tornistry noszą nie tylko dzieci z Polski, ale także ich rówieśnicy z wielu krajów Europy. Fot. Flickr/Elizabeth (CC BY 2.0)

Z opublikowanego w poniedziałek (12 września) badania Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) wynika, że co drugie polskie dziecko w wieku wczesnoszkolnym nosi za ciężki plecak. Problem ten dotyczy nie tylko dzieci z Polski, ale także ich rówieśników z wielu krajów Europy.

Zgodnie z zaleceniami GIS waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka. Z badania przeprowadzonego przez Inspektorat wynika jednak, że waga plecaków polskich uczniów często znacznie przekracza zalecaną normę.

W Czechach nie ma żadnych regulacji mówiących, ile maksymalnie mogą nosić na plecach uczniowie. Czescy eksperci zalecają, aby waga tornistrów nie przekraczała 10 proc. ich wagi. W praktyce jednak uczniowie noszą o wiele więcej - w skrajnych przypadkach nawet 10 kg, w tym przybory szkolne, książki, zeszyty i inne.

Niektóre czeskie szkoły w nauczaniu początkowym proponują, aby uczeń miał do dyspozycji dwa zestawy podręczników - jeden w szkole, drugi w domu. Takich szkół jest jednak w kraju bardzo mało, ponadto za drugi zestaw podręczników muszą zapłacić rodzice (podręczniki w Czechach są darmowe).

W Niemczech od lat 80. zgodnie z opinią Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego zalecana była norma ograniczająca wagę używanego tornistra do 10 proc. wagi ucznia. Norma ta (DIN) była jednak kwestionowana zarówno przez rodziców, uważających, że tornistry powinny być znacznie lżejsze, jak i przez część naukowców, dopuszczających znacznie większe obciążenie. W związku ze sporem normę zlikwidowano w 2010 roku.

Eksperci z uniwersytetu w Saarbruecken w kraju związkowym Saara doszli do wniosku, że tornister o ciężarze odpowiadającym 17 proc. wagi ciała ucznia nie stanowi żadnego zagrożenia. Problemem nie są według naukowców z Saarbruecken zbyt ciężkie tornistry, lecz coraz słabsze dzieci. Ich zdaniem ciężki tornister - ważący nawet jedną trzecią wagi dziecka - nie powoduje przeciążeń i może być nawet rodzajem treningu dla uczniów.

Inne ośrodki badawcze uważają, że istnieje bezpośredni związek między ciężkimi tornistrami a bólem pleców występującym coraz częściej u nastolatków.

Wobec braku jednej obowiązującej cały kraj normy władze oświatowe krajów związkowych radzą sobie same. Ministerstwo oświaty Brandenburgii oświadczyło przed rozpoczęciem roku szkolnego, że tornister nie powinien ważyć więcej niż 10-12 proc. wagi ucznia. Dla ważącego 25 kilogramów dziecka przedstawiciele resortu zalecają tornister 3-kilogramowy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH