
Tomasz Kaczmarek zrezygnował z funkcji prezesa stowarzyszenia Helper. Decyzja ma związek ze wstrzymaniem przez wojewodę warmińsko-mazurskiego finansowania dwóch środowiskowych domów samopomocy w Olsztynie i Jedwabnie, prowadzonych przez to stowarzyszenie.
W oświadczeniu przesłanym w sobotę PAP były poseł oraz b. funkcjonariusz Policji i Centralnego Biura Antykorupcyjnego Tomasz Kaczmarek poinformował, że składa rezygnację z pełnienia funkcji prezesa stowarzyszenia Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper, prowadzącego sześć środowiskowych domów samopomocy w woj. warmińsko-mazurskim.
Dotacje dla dwóch z tych placówek - w Jedwabnie i centrum Alzheimera "Dar Serca" w Olsztynie - wstrzymał od 1 stycznia wojewoda Artur Chojecki, po tym jak Helper wygrał konkursy na ich dalsze prowadzenie. Przedstawiciele wojewody tłumaczyli tę decyzję negatywnymi wynikami kontroli finansowych, które odbyły się w ub. roku w placówkach powierzonych przez gminy do prowadzenia temu stowarzyszeniu. Wstrzymanie dotacji oznacza, że podopieczni zostaną skierowani do innych placówek.
W sobotnim (6 stycznia) oświadczeniu o swojej rezygnacji Kaczmarek zarzucił, że decyzja wstrzymania dotacji jest efektem skierowanego wobec niego "zacietrzewienia politycznego" wojewody. Dodał, że z tego powodu nie powinni jednak cierpieć ludzie potrzebujący wsparcia i opieki.
- Zdaję sobie sprawę, że większość ataków na Helpera ma podłoże polityczne lub też jest związana z kontrowersjami, jakie budzi moja osoba. Uważam za niesprawiedliwe, aby z tego powodu zostało zniszczone wieloletnie dzieło opiekunów i terapeutów, sześć ośrodków o wysokim standardzie dla pięciuset chorych - napisał.
Dlatego - jak wynika z oświadczenia - zarówno on, jak i jego żona całkowicie wycofują się z działalności stowarzyszenia i przekazują jego prowadzenie opiekunom i terapeutom. Kaczmarek zapowiedział na poniedziałek konferencję prasową w tej sprawie.
Zapewnił też, że bierze na siebie odpowiedzialność za wyjaśnianie wszelkich wątpliwości powstałych w poprzednich latach funkcjonowania stowarzyszenia. Wyraził nadzieję, że "bez obciążenia", jakie stanowi jego osoba i "konsekwencji decyzji z przeszłości", Helper będzie mógł rozpocząć nowy rozdział.
Zaapelował do wojewody, aby w związku z tymi zmianami przekazał środki na prowadzenie obu placówek przez Helpera, zgodnie z wynikami konkursów i "nie pozwolił na to, aby osoby niepełnosprawne zostały pozbawione swoich dotychczasowych Domów, które znają i kochają".
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 20:38 Pracodawcy RP: płacić za wynik zdrowotny, nie za świadczenie
- 20:04 MZ: po likwidacji Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie
- 19:44 Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej nadzoru nad kosmetykami
- 19:10 MZ zachęca w radiowych spotach do profilaktyki onkologicznej
- 18:54 Wymyślili system czujników smogu na pojazdach komunikacji miejskiej
- 18:17 Sprawdź, czy to, co jesz jest w e-bazie szkodliwych dla zdrowia izomerów trans
- 18:00 Wśród psów ratowniczych najwięcej jest owczarków niemieckich
- 17:48 Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 7 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 8 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych