W Polsce zaczynamy wreszcie szerzej wykorzystywać do celów rekreacyjnych źródła wód geotermalnych. Od minionego weekendu kompleks basenów z gorącą wodą pochodzącą z naturalnych źródeł działa w Uniejowie (woj. łódzkie); podobny obiekt został otwarty w czerwcu w Mszczonowie (woj. mazowieckie).

Jak podaje PAP w Uniejowie funkcjonują 3 baseny wypełnione gorącą wodą czerpaną z głębi ziemi: "solanka" wypełniona słoną wodą, której temperatura ma wynosić 33 st. Celsjusza w okresie letnim i 36 stopni w okresie zimowym, 25-metrowy basen pływacki z wodą o temperaturze 25-30 st. Celsjusza oraz letni brodzik dla dzieci z wodą o temperaturze 30 stopni.

W przyszłym roku w Uniejowie rozpocznie się budowa basenu krytego, który także będzie wykorzystywał gorące źródła znajdujące się w okolicy.

Władze gminy liczą, że m.in. dzięki tym inwestycjom za kilka lat uda się miasteczku uzyskać status uzdrowiska termalnego.

Od blisko dwóch tygodni podobny obiekt czynny jest w Mszczonowie, w bliskim sąsiedztwie trasy Warszawa – Katowice. Z informacji podawanych na stronie gminy Mszczonów wynika, że termy tworzy zespoł basenów otwartych w skład, których wchodzą: dwa baseny całoroczne z surową wodą geotermalną o temperaturze 32-34°C, letni basen rekreacyjny z atrakcjami wodnymi oraz z zespołem zjeżdżalni z uzdatnioną wodą geotermalną o temperaturze 30-32°C oraz letni basen sportowy. W kompleksie jest też basen dla małych dzieci z atrakcjami wodnymi.

Woda termalna wykorzystywana w kąpielisku w Mszczonowie wydobywana jest od 1996 roku otworem wiertniczym Mszczonów IG-1 z głębokości 1714,0 m z utworów piaskowcowych kredy dolnej. Temperatura wody termalnej mierzona na powierzchni wynosi +42,5°C. Jest ona wykorzystywana do celów spożywczych z przeznaczeniem dla mieszkańców miasta oraz do celów grzewczych.

Mszczonowska woda termalna jest wodą wodorowęglanowo – wapniowo – sodową. Całkowita mineralizacja wody termalnej wynosi 472 mg/l.

Jak powiedział portalowi rynekzdrowia mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej prof. Włodzisław Kuliński, wody geotermalne mają głównie zastosowanie do celów rekreacyjnych. – 25-minutowa kąpiel w gorącej wodzie jest dobrą metodą odnowy biologicznej – mówi profeser. Jak zaznaczył pewne wody geotermalne mają też właściwości lecznicze, ale wypowiadanie się o ich walorach możliwe jest dopiero po dookładnym zbadaniu fizyko-chemicznego składu wody.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH