Tarnów: łóżka szpitalne jadą do Afryki

Pracownicy Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza w Tarnowie pomogą afrykańskiej misji niosącej pomoc medyczną dla Pigmejów...

Dzięki inicjatywie dyrekcji i pracowników tarnowskiego szpitala,  łóżka zastępowane w tarnowskiej placówce nowoczesnym sprzętem trafią do afrykańskiej misji,  która od 6 lat prowadzi działalność szpitala dla jednego z najbardziej prymitywnych ludów Afryki.

– W drugiej połowie tego roku zakupiliśmy do naszego szpitala ponad 490 nowoczesnych łóżek szpitalnych. Kiedy usłyszeliśmy o potrzebach szpitala w Bagandou, część wycofanych z sal  łóżek chcieliśmy za darmo przekazać misji. Okazało się jednak, że z księgowego punktu widzenia powinniśmy je sprzedać za kwotę nie mniejszą niż ich wartość złomowa… Wtedy razem z moimi współpracownikami postanowiliśmy odkupić od szpitala potrzebne łóżka i przekazać misji. Nie wolno poddawać się biurokracji – informuje portal rynekzdrowia.pl Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza w Tarnowie.

Misja i parafia w Bagandou leży na południu Republiki Środkowoafrykańskiej, w diecezji Mbayki utworzonej w 1996 roku. Teren misji rozciąga się na pokrytym lasem obszarze ok. 350. W 2004 r. przy misji głównej został wybudowany przez diecezję tarnowską szpital, a część jego wyposażenia stanowiły dary Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza.

Od 6 lat szpital, jak informują tarnowscy misjonarze,  służy Pigmejom, często pogardzanym i odrzuconym przez innych Afrykańczyków. Pigmeje stanowią bowiem odrębną grupę etniczną prowadzącą koczowniczy tryb życia w dżungli. Lud ten żyje w bardzo prymitywnych warunkach, nie korzysta niemal z żadnych osiągnięć cywilizacyjnych, nikt im nie pomaga. Wykorzystywani są także do pracy jako niewolnicy przez innych mieszkańców Afryki.

W misyjnym szpitalu  diagnozuje się tygodniowo około 200 osób, a około 100 hospitalizuje. Dyrektorem szpitala jest pochodząca z Tarnowa, świecka misjonarka Elżbieta Wryk. Pacjenci uiszczają symboliczną opłatę, którą można porównać do realnej wartości trzech bananów.

– Jeżeli nawet na to ich nie stać, zawsze mogą liczyć na bezpłatną pomoc i opiekę. Wszystkie państwowe ośrodki zdrowia w Republice Środkowoafrykańskiej są płatne i bez pieniędzy nie można w nich uzyskać żadnej pomocy – tłumaczy ksiądz Andrzej Augustyn z Bazyliki Katedralnej w Tarnowie.

Szpital Wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie jest jedną z najlepiej wyposażonych placówek w Małopolsce. W lipcu br. uruchomił nowoczesne pracownie brachyterapii i medycyny nuklearnej i zwiększył wyposażenie SOR o wielorzędowy tomograf komputerowy, aparat RTG z torem wizyjnym oraz nowoczesną aparaturę medyczną. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH