Nałóg to choroba, którą można wyleczyć

Cykl reportaży ma wywrzeć wpływ na zmianę stereotypowych przekonań Polaków na temat uzależnień i ich postaw wobec osób uzależnionych. Dzisiejszej premierze prasowej zorganizowanej w Mazowieckiem Urzędzie Wojewódzkim towarzyszyła debata „Uzależnienia. Grzech czy choroba? Karać czy leczyć?”, poświęcona poszukiwaniu źródeł takiego myślenia oraz refleksji nad sposobami jego zmiany.

W debacie uczestniczyli: Ewa Woydyłło – psycholog, Joanna Kluzik-Rostkowska – posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Janusz Palikot – poseł Platformy Obywatelskiej, prof. Wiktor Osiatyński – prawnik i publicysta, ks. Wiesław Kondratowicz – duszpasterz trzeźwości, Adam Nyk – terapeuta, kierownik poradni MONAR w Warszawie.

Autorzy programu „Zależni-nie-zależni” – Michalina Taczanowska i Marcin Wojciechowski - pokazują złożoność tego społecznego, ekonomicznego i zdrowotnego problemu. Każde z wydań jest poświęcone innemu nałogowi: alkoholizmowi, lekomanii, narkomanii, pracoholizmowi, anoreksji i bulimii, uzależnieniu od internetu, uzależnieniom krzyżowym, uzależnieniom kobiet, problemom osób współuzależnionych.

W programie mówią o tych uzależnieniach specjaliści - którzy wyjaśniają, czym charakteryzuje się każda z tych chorób - oraz bohaterowie, dzielący się swoim cierpieniem i doświadczeniem wychodzenia z nałogu. Ich świadectwa przekonują, że można wyzwolić się ze szkodliwych nawyków i zacząć radzić sobie z życiem bez używek, przemocy i innych patologicznych strategii „ucieczkowych”.

Terapia uzależnień to dziś w polskim lecznictwie jedna z najlepiej rozwiniętych dziedzin. Prowadza ją setki wykształconych i certyfikowanych specjalistów w licznych poradniach, punktach konsultacyjnych, na oddziałach i w ośrodkach terapii uzależnień w całym kraju.

Mimo to Polacy - zdaniem twórców programu - mają wciąż negatywne, moralizatorsko-lękowe przekonania na temat uzależnień i uzależnionych. Stereotypowe nastawienie widać zwłaszcza w wypowiedziach przedstawicieli mediów, elit kulturalnych i politycznych, Kościoła, decydentów oraz liczących się autorytetów. Nasze prawo nadal opiera się na karnym traktowaniu narkomanów, choć oficjalnie uważa się ich za osoby uzależnione, czyli „chore”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH