Ta wystawa mówi o zasługach zakonu bonifratrów dla medycyny Wystawę prezentującą najważniejsze osiągnięcia bonifratrów w zakresie medycyny można oglądać w holu głównym Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie. Fot. Marcin Brzózka/Materiały Prasowe

Najważniejsze osiągnięcia bonifratrów w zakresie medycyny przypomina wystawa otwarta w holu głównym Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie. Bracia mają się czym chwalić: są uważani za twórców nowoczesnej dokumentacji medycznej i pionierów całościowego podejścia do leczenia chorych.

Twórcy wystawy przypominają postać św. Jana Bożego - założyciela zakonu i reformatora szpitalnictwa, a także innych lekarzy i farmaceutów wywodzących się z tego zakonu m.in. brata Gabriela Ferrarę, który według legendy uleczył króla Zygmunta III Wazę, brata Manuela Chaparro, który stosował w Chile szczepionkę przeciw ospie wcześniej niż w Europie oraz brata Jana Baptystę Orsenigo, żyjącego w XIX wieku dentystę, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, bo posiadał kolekcję 2 mln ludzkich zębów.

- Wielkim osiągnięciem bonifratrów jest to, że jako jedni z pierwszych zaczęli spisywać zgłaszających się do nich pacjentów. W księgach notowano rozpoznanie oraz stosowane leczenie - mówił PAP kurator wystawy Marek Bebak.

Właśnie takie najstarsze księgi pochodzące z XVII wieku można było oglądać wyjątkowo przez jeden dzień podczas otwarcia wystawy.

- Inna zasługa braci to całościowe podejście do leczenia - troska zarówno o ciało, jak i o ducha. Założyciel zakonu św. Jan Boży już w XVI wieku uważał, że ludźmi chorymi psychicznie należy się zająć z miłością, a nie traktować ich jako opętanych przez szatana, których można uzdrowić drastycznymi metodami. Z kolei brat Celestyn Opitz jako jeden z pierwszych, 6 stycznia 1847 r. przeprowadził operację w znieczuleniu ogólnym używając eteru - dodał kurator.

Najstarszy szpital bonifraterski z zaledwie 12 łóżkami został otwarty w Krakowie w 1609 r. Wystawa przypomina też o farmaceucie bracie Laetusie Bernatku, pomysłodawcy i budowniczym najnowocześniejszego w początkach XX wieku szpitala w Galicji, który działał od roku 1906. Budynek zaprojektował wybitny architekt Teodor Talowski. Wzniesienie szpitala wymagało poszerzenia ulicy, a sam obiekt został dedykowany cesarzowi Franciszkowi Józefowi z okazji 50. rocznicy jego koronacji, był to jednocześnie sposób na zdobycie funduszy na tę inwestycję.

Na planszach można zobaczyć archiwalne fotografie i ryciny ze zbiorów Biblioteki i Archiwum Konwentu Bonifratrów w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Widać, jak wyglądały dawniej gabinety lekarskie i sale operacyjne. Zostały one zestawione ze współczesnymi fotografiami Marcina Brzózki, co pozwala ocenić, jak bardzo zmieniły się warunki leczenia chorych, ale też docenić, że zakładane przez zakonników placówki były nowoczesne i wykorzystywano w nich wszelkie nowinki, które pojawiały się w danym czasie - na początku XX wielu szpital miał elektryczne oświetlenie i centralne ogrzewanie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH