
Polacy najczęściej piją alkohol w domu (70 proc.). 68 proc. sięga po napoje alkoholowe aby się zrelaksować i odstresować. W grupie wiekowej 18-24 lata abstynenci stanowią zaledwie 2 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP.
Liczba abstynentów rośnie wraz z wiekiem - w grupach wiekowych 25-29 lat oraz 30-39 lat jest ich 10 proc. Między 40. a 49. rokiem życia - 11 proc.; w grupie 50-59 lat - 18 proc., a wśród osób po 60. roku życia - 26 proc.
Na wsi i w miastach do 100 tys. mieszkańców alkohol pije 85 proc. dorosłych osób. Podobnie jest w miejscowościach od 100 do 500 tys. mieszkańców - 86 proc. Najwięcej pijących jest w dużych miastach, powyżej 500 tys. mieszkańców - 89 proc.
Najczęściej piją alkohol osoby z wykształceniem podstawowym - 98 proc., ale przyznaje się do tego także 90 proc. osób z wykształceniem zasadniczym i średnim oraz 89 proc. z wykształceniem wyższym.
Do picia alkoholu w tygodniu poprzedzającym sondaż przyznało się 35,5 proc. ankietowanych. Najczęściej alkohol spożywany był w domu (70 proc.) i u znajomych (25 proc.). Zdecydowanie rzadziej Polacy piją w lokalach - w pubie (9 proc.), w restauracji (5 proc.) bądź w klubie, dyskotece lub na świeżym powietrzu (po 4 proc.).
Wśród najczęstszych powodów picia alkoholu Polacy wskazują chęć relaksu i odstresowania się (68 proc.). Co piąty (18 proc.) był zachęcany do picia przez znajomych i przyjaciół. Z okazji urodzin piło 10 proc. ankietowanych, a z okazji imienin - 6 proc. Większość piła w towarzystwie - znajomych i przyjaciół (52 proc.), małżonków bądź partnerów (29 proc.) lub innych członków rodziny (26 proc.). Co czwarta osoba przyznała się do picia w samotności.
Trzy czwarte Polaków (75 proc.) uważa, że pije mniej alkoholu niż inni. Zdania, że pije więcej od innych, było tylko 3 proc. badanych, zaś 14 proc. uznało, że pije tyle samo co inni. 8 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.
Ryzykowna konsumpcja alkoholu (według norm Światowej Organizacji Zdrowia to więcej niż 16 standardowych jednostek alkoholu spożytych w tygodniu przez kobietę i więcej niż 21 spożytych przez mężczyznę) dotyczy, według sondażu, 13 proc. mężczyzn i tylko 1 proc. kobiet w Polsce.
Jedna standardowa jednostka alkoholu to 10 g czystego alkoholu etylowego, czyli odpowiednik małego piwa, lampki wina lub małego kieliszka wódki.

CZYTAJ TAKŻE
- 15:41 Trwają społeczne konsultacje programu PO "Polska Seniora"
- 15:10 Podlaskie: lekarz chce zbudować wiejskie hospicjum stacjonarne
- 14:57 Składnik marihuany działa antyuzależnieniowo - u szczurów
- 14:35 Kielce: sąd rozpatrywał sprawę dyscyplinarek w świętokrzyskim pogotowiu
- 14:14 Smartfony pomogą w chorobie dwubiegunowej?
- 14:01 Do Sejmu nie wpuszczono fizjoterapeutów
- 13:40 Kopcińska: Dostępność plus ma zagwarantować osobom niepełnosprawnym godne życie
- 13:17 Komisarz unijny o znaczeniu szczepień
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 4 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 5 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 6 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 7 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych