TNS OBOP: tak piją Polacy

Polacy najczęściej piją alkohol w domu (70 proc.). 68 proc. sięga po napoje alkoholowe aby się zrelaksować i odstresować. W grupie wiekowej 18-24 lata abstynenci stanowią zaledwie 2 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP.

Do picia alkoholu przyznaje się 85,5 proc. dorosłych Polaków - 91 proc. mężczyzn i 81 proc. kobiet.

Liczba abstynentów rośnie wraz z wiekiem - w grupach wiekowych 25-29 lat oraz 30-39 lat jest ich 10 proc. Między 40. a 49. rokiem życia - 11 proc.; w grupie 50-59 lat - 18 proc., a wśród osób po 60. roku życia - 26 proc.

Na wsi i w miastach do 100 tys. mieszkańców alkohol pije 85 proc. dorosłych osób. Podobnie jest w miejscowościach od 100 do 500 tys. mieszkańców - 86 proc. Najwięcej pijących jest w dużych miastach, powyżej 500 tys. mieszkańców - 89 proc.

Najczęściej piją alkohol osoby z wykształceniem podstawowym - 98 proc., ale przyznaje się do tego także 90 proc. osób z wykształceniem zasadniczym i średnim oraz 89 proc. z wykształceniem wyższym.

Do picia alkoholu w tygodniu poprzedzającym sondaż przyznało się 35,5 proc. ankietowanych. Najczęściej alkohol spożywany był w domu (70 proc.) i u znajomych (25 proc.). Zdecydowanie rzadziej Polacy piją w lokalach - w pubie (9 proc.), w restauracji (5 proc.) bądź w klubie, dyskotece lub na świeżym powietrzu (po 4 proc.).

Wśród najczęstszych powodów picia alkoholu Polacy wskazują chęć relaksu i odstresowania się (68 proc.). Co piąty (18 proc.) był zachęcany do picia przez znajomych i przyjaciół. Z okazji urodzin piło 10 proc. ankietowanych, a z okazji imienin - 6 proc. Większość piła w towarzystwie - znajomych i przyjaciół (52 proc.), małżonków bądź partnerów (29 proc.) lub innych członków rodziny (26 proc.). Co czwarta osoba przyznała się do picia w samotności.

Trzy czwarte Polaków (75 proc.) uważa, że pije mniej alkoholu niż inni. Zdania, że pije więcej od innych, było tylko 3 proc. badanych, zaś 14 proc. uznało, że pije tyle samo co inni. 8 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Ryzykowna konsumpcja alkoholu (według norm Światowej Organizacji Zdrowia to więcej niż 16 standardowych jednostek alkoholu spożytych w tygodniu przez kobietę i więcej niż 21 spożytych przez mężczyznę) dotyczy, według sondażu, 13 proc. mężczyzn i tylko 1 proc. kobiet w Polsce.

Jedna standardowa jednostka alkoholu to 10 g czystego alkoholu etylowego, czyli odpowiednik małego piwa, lampki wina lub małego kieliszka wódki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH