Szpitale żądają opłat za korzystanie z telewizora, szatni. To zgodne z prawem? Usługi parkingowe nie są świadczeniem zdrowotnym finansowanym z NFZ, są działalnością gospodarczą szpitala. Dlatego wolno pobierać opłaty. Fot. archiwum

Pacjenci w szpitalach, jeśli tak ustali dyrekcja placówki, muszą płacić dodatkowo za korzystanie z internetu, telewizora, szatni. Płatne może być wynajęcie łóżka dla rodzica małego dziecka. To wszystko zgodnie z prawem. Domaganie się jednak, by np. płacić za podłączenie czajnika nie ma oparcia w przepisach.

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli w województwie lubelskim ma zapłacić ponad 200 tysięcy złotych kary za to, że pacjenci musieli dodatkowo płacić między innymi za podgrzanie wody w czajniku czy papier toaletowy.

Z monetami w piżamie
W Częstochowie koszty, jakie mogą ponosić pacjenci to dodatkowa opłata za pobyt z dzieckiem w szpitalu czy przyszpitalny parking. Często zdarza się, że pacjenci muszą zaopatrzyć się w monety o nominale 2 zł, żeby zapłacić za oglądanie telewizji.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie pobiera jedynie opłatę za parkowanie. Opłaty te są zgodne z prawem, gdyż zakład opieki zdrowotnej samodzielnie określa organizację i zasady funkcjonowania dotyczące działalności innej niż zdrowotna.

- Usługi parkingowe nie są świadczeniem zdrowotnym finansowanym z NFZ, są działalnością gospodarczą szpitala. Reguluje ją ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, art. 54 i 55 - mówi Maria Włodkowska, rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Opłaty w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie dotyczą szatni i parkingu.

- Mamy kilka sal z systemem telewizji szpitalnej, ale nie planujemy rozbudowy a raczej zupełną likwidację sprzętu. Tego typu rozwiązania nie cieszą się zainteresowaniem naszych pacjentów. Nie pobieramy opłat za prąd czy pobyt rodziców - informuje Piotr Gołaszewski, rzecznik prasowy Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Parking, szatnia, telewizja...
Dodaje: - Właściwie oprócz parkingu i szatni nie widzę żadnych dodatkowych opłat, nie mam informacji, aby te dwa elementy pozostawały w kolizji z prawem. Dbamy o to, żeby zarówno ceny korzystania z szatni,  jak i parkingu nie odbiegały od przeciętnych cen w innych szpitalach, a przede wszystkim nie były obciążeniem dla pacjentów i ich bliskich. Dobrym przykładem jest bezpłatny czas wjazdu na parking w celu przywiezienia chorego do szpitala lub odbioru po leczeniu - twierdzi rzecznik.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 5 w Sosnowcu również, podobnie jak w innych placówkach, nie są pobierane są opłaty od pacjentów za świadczenia zdrowotne, dla których płatnikiem jest NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.