Szpitale żądają opłat za korzystanie z telewizora, szatni. To zgodne z prawem? Usługi parkingowe nie są świadczeniem zdrowotnym finansowanym z NFZ, są działalnością gospodarczą szpitala. Dlatego wolno pobierać opłaty. Fot. archiwum

Pacjenci w szpitalach, jeśli tak ustali dyrekcja placówki, muszą płacić dodatkowo za korzystanie z internetu, telewizora, szatni. Płatne może być wynajęcie łóżka dla rodzica małego dziecka. To wszystko zgodnie z prawem. Domaganie się jednak, by np. płacić za podłączenie czajnika nie ma oparcia w przepisach.

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli w województwie lubelskim ma zapłacić ponad 200 tysięcy złotych kary za to, że pacjenci musieli dodatkowo płacić między innymi za podgrzanie wody w czajniku czy papier toaletowy.

Z monetami w piżamie
W Częstochowie koszty, jakie mogą ponosić pacjenci to dodatkowa opłata za pobyt z dzieckiem w szpitalu czy przyszpitalny parking. Często zdarza się, że pacjenci muszą zaopatrzyć się w monety o nominale 2 zł, żeby zapłacić za oglądanie telewizji.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie pobiera jedynie opłatę za parkowanie. Opłaty te są zgodne z prawem, gdyż zakład opieki zdrowotnej samodzielnie określa organizację i zasady funkcjonowania dotyczące działalności innej niż zdrowotna.

- Usługi parkingowe nie są świadczeniem zdrowotnym finansowanym z NFZ, są działalnością gospodarczą szpitala. Reguluje ją ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, art. 54 i 55 - mówi Maria Włodkowska, rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Opłaty w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie dotyczą szatni i parkingu.

- Mamy kilka sal z systemem telewizji szpitalnej, ale nie planujemy rozbudowy a raczej zupełną likwidację sprzętu. Tego typu rozwiązania nie cieszą się zainteresowaniem naszych pacjentów. Nie pobieramy opłat za prąd czy pobyt rodziców - informuje Piotr Gołaszewski, rzecznik prasowy Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Parking, szatnia, telewizja...
Dodaje: - Właściwie oprócz parkingu i szatni nie widzę żadnych dodatkowych opłat, nie mam informacji, aby te dwa elementy pozostawały w kolizji z prawem. Dbamy o to, żeby zarówno ceny korzystania z szatni,  jak i parkingu nie odbiegały od przeciętnych cen w innych szpitalach, a przede wszystkim nie były obciążeniem dla pacjentów i ich bliskich. Dobrym przykładem jest bezpłatny czas wjazdu na parking w celu przywiezienia chorego do szpitala lub odbioru po leczeniu - twierdzi rzecznik.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 5 w Sosnowcu również, podobnie jak w innych placówkach, nie są pobierane są opłaty od pacjentów za świadczenia zdrowotne, dla których płatnikiem jest NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH