Szkoła dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin pomaga zrozumieć chorobę FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Pacjenci z chorobami nowotworowymi i ich bliscy stają w obliczu nowej, często bardzo trudnej dla nich sytuacji. Nie zawsze potrafią poradzić sobie z pojawiającymi się problemami. Z myślą o nich Dolnośląskie Centrum Onkologii (DCO) zrealizowało pierwszą edycję projektu pn. "Szkoła dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin".

Przedsięwzięcie okazało się strzałem w dziesiątkę. Dlatego Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu planuje już drugą edycję projektu; kolejne zajęcia w ramach „Szkoły dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin” ruszą we wrześniu.

Lęki często wynikają z niewiedzy
Szacuje się, że opieką onkologiczną objętych jest ponad 40 tys. mieszkańców Dolnego Śląska, a biorąc pod uwagę wzrost zachorowalności i coraz wyższy wskaźnik 5-letnich przeżyć chorych na nowotwory złośliwe, liczba ta będzie systematycznie wzrastać.

Wiele nowotworów stało się - dzięki postępom w medycynie - chorobami przewlekłymi, co powoduje, że osoby nimi dotknięte muszą zmierzyć się z wieloma problemami w codziennym życiu. Terapia jest procesem długotrwałym i uciążliwym dla chorego, ale także dla jego rodziny.

Pacjenci i ich bliscy stają w obliczu nowej, często niezwykle trudnej dla nich sytuacji, nie potrafią poradzić sobie z pojawiającymi się problemami, poszukują - nie zawsze dostępnej - pomocy. Towarzyszące chorobie lęki wynikają często z niewiedzy i braku edukacji onkologicznej. To wszystko niejako zmuszają do poszukiwania informacji i uczenia się życia z chorobą na nowo.

- Szkoła dla pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin jest wsparciem dla chorych i ich bliskich w zmaganiu się z chorobą nowotworową. Pomaga w lepszym zrozumieniu choroby, buduje świadomość wagi stosowania się do zaleceń lekarskich, pozytywnie wpływa na efektywność leczenia i zmianę dotychczasowego stylu życia - informuje Agnieszka Czajkowska, rzecznik prasowy DCO we Wrocławiu.

Bardzo szeroki program
Szkołę wymyśliła dr Elżbieta Garwacka-Czachor, rzecznik praw pacjenta w DCO. - Projekt ten trochę podpatrzyłam czytając zagraniczne publikacje. Zaakceptował go dyrektor DCO, potem przygotowałam harmonogram zajęć i pierwsza edycja szkoły ruszyła w lutym. Trwała 10 tygodni - wyjaśnia dr Garwacka-Czachor.

Szkolenia skierowane były do aktualnie diagnozowanych i leczonych pacjentów, jak również osób chorujących od lat i ich rodzin, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat chorób nowotworowych. Adresatami projektu byli też zdrowi mieszkańcy Dolnego Śląska, zainteresowani poruszaną w ramach zajęć problematyką.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH