Szef MSWiA: jesteśmy gotowi pomóc Włochom Polscy strażacy ze specjalnej grupy ratowniczej wielokrotnie wyjeżdżali do akcji poza granicami kraju. Fot. KG PSP

Polska jest gotowa udzielić stronie włoskiej pomocy w działaniach ratowniczych po trzęsieniu ziemi - zadeklarował w środę szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

W wyniku trzęsienia ziemi, które w nocy nawiedziło środkowe Włochy, zginęło według dotychczasowych doniesień ponad 60 osób. Trzęsienie miało siłę 6,2 w skali Richtera.

- Jeżeli strona włoska zwróci się do nas z takim wnioskiem, to mamy przeszkolone grupy interwencyjne PSP z psami wyszkolonymi do tego, aby w takiej akcji ratowniczej uczestniczyć - powiedział dziennikarzom Błaszczak. - Jesteśmy gotowi. Jeżeli taka pomoc będzie niezbędna, to przeszkoleni strażacy są gotowi, aby wyjechać do naszych przyjaciół do Włoch i taką pomoc udzielić - dodał.

Poinformował, że strona polska zgłosiła taką gotowość do europejskiego centrum koordynacji ratowniczej funkcjonującego w ramach UE.

W środę rano minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przypomniał, że Polska posiada wyspecjalizowane jednostki, które uczestniczyły w akcjach ratunkowych. - Jesteśmy gotowi udzielić takiej pomocy, jeśli Włosi o to się zwrócą - powiedział szef dyplomacji.

Chodzi o ciężką Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą PSP, która jest jedną z kilkunastu na całym świecie takich grup z certyfikatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Uzyskanie go sprawia, że ONZ ma pewność, iż są one technicznie i logistycznie przygotowane do niesienia pomocy w każdym zakątku świata.

Polską grupę z certyfikatem ONZ tworzą strażacy służący w sześciu krajowych GPR-ach, które są kierowane przede wszystkim do działań w strefach trzęsień ziemi i katastrof budowlanych. Specjalizują się w ratownictwie na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi oraz katastrofami.

Dysponują m.in. kamerami wziernikowymi i geofonami do przeszukiwania gruzów oraz narzędziami do wydobywania ofiar z rumowisk, np. podnośnikami i rozpieraczami. W czasie akcji grupa jest samowystarczalna pod względem wyżywienia i zakwaterowania, aby dodatkowo nie obciążać lokalnych władz.

Ostatnią z zagranicznych akcji polskich strażaków z ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej była pomoc w dotkniętym klęską trzęsienia ziemi Nepalu, w maju 2015 r.

 Czytaj też (tekst archiwalny): Dramat w Nepalu. Tak polscy strażacy i ratownicy niosą pomoc

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH