Szczecin: seniorów będzie ratował "przycisk życia" FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

50 szczecińskich seniorów otrzymało urządzenia elektroniczne, dzięki którym mogą wezwać służby medyczne lub najbliższych opiekunów. Przypominający telefon "przycisk życia" trafił do osób chorych i samotnych.

- To element wsparcia dla naszych seniorów, których chcielibyśmy otaczać coraz lepszą opieką - powiedział w czwartek (17 listopada) podczas konferencji prasowej prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

- Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy mają obawy o swoje zdrowie lub mieszkają sami w domach. Dziś mówimy o pilotażowym programie, w przyszłości chcielibyśmy aby objął on wszystkich potrzebujących - zapewnił.

- W czasie pierwszego miesiąca użytkowania systemu odnotowaliśmy 227 zgłoszeń telefonicznych do centrum opieki - poinformowała dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie Marta Giezek.

- Obserwujemy skuteczność tego systemu, ponieważ w wyniku jednego zgłoszenia została wezwana karetka pogotowia, mężczyzna został zabrany do szpitala, gdzie był poddawany hospitalizacji. Najczęściej jednak zdarzają się zgłoszenia z prośbami o poradę. Czasami jest to zwykły kontakt z drugą osobą, bo pamiętajmy, że samotność jest największym wrogiem starości - dodała.

- Urządzenie pozwala szybko i precyzyjnie lokalizować położenie osoby, a także umożliwia kontakt w czasie rzeczywistym i zainicjowanie niezbędnej pomocy - powiedział Robert Kołakowski, dyrektor generalny firmy produkującej te urządzenia.

- "Przycisk życia" pozwala na 24-godzinną komunikację głosową z centrum opieki. Zawiera czujnik upadku, który uruchamiany jest, kiedy podopieczny przewróci się. Wówczas weryfikowane są wskazania i możliwe jest automatyczne wezwanie pomocy. Pokazuje również geolokalizację urządzenia za pomocą sieci GPS. Dzięki temu wiemy, gdzie dokładnie senior się znajduje - zaznaczył.

Jak dodał, kiedy urządzenie ulega zniszczeniu wysyła informację - tzw. alarm sabotażowy. - Jest to sygnał o najwyższym priorytecie i natychmiast uruchamiamy służby. W przypadku wykrycia niebezpieczeństwa centrum opieki informuje również członków rodziny lub opiekunów - wyjaśnił. Kołakowski i podkreślił, że Szczecin jest liderem w prowadzeniu usług teleopiekuńczych w skali całej Polski.

- Kolejne 250 urządzeń trafi do szczecińskich seniorów do 2020 r. - zapowiedziała dyrektor Giezek. - Umowa podpisana z firmą produkującą urządzenia podpisana jest na 3 lata. MOPR opłaca również miesięczny abonament w wysokości 80 zł za jedną osobę. Środki na program pilotażowy jak i lata kolejne są zagwarantowane. Szacuję, że takich potrzebujących w samym tylko Szczecinie to około tysiąc osób starszych - zaznaczyła.

Mobilny system "przycisk życia" jest realizowany w ramach miejskiego obszaru działań "Senior w mieście", który polega na zapewnieniu opieki i warunków do aktywnego życia ludziom starszym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH