Świętokrzyskie: ekspozycja nt. organizmu człowieka w Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskim Tematem wystawy będzie zdrowy organizm ludzki Fot. Archiwum RZ

Funkcjonowanie ludzkiego organizmu ma w nowoczesny sposób ukazać stała ekspozycja, która najpóźniej w listopadzie zacznie działać w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim (Świętokrzyskie). Właśnie ogłoszono przetarg na projekt i realizację wystawy.

Jak poinformował PAP Jakub Czaplarski z Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego - część instytucji stanowi Centrum da Vinci - postępowanie dotyczy zaprojektowania i wykonania ekspozycji, a także dostawy, montażu i uruchomienia multimedialnych urządzeń w placówce. Oferty można składać do 26 sierpnia.

Tematem wystawy będzie zdrowy organizm ludzki - dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową. - Koncepcja ekspozycji wpisuje się w działalność naszej instytucji, które zgodnie z założeniami samorządowych władz regionu profiluje swoją działalność na biotechnologię, medycynę oraz turystykę prozdrowotną i zdrowotną - wyjaśnił Czaplarski.

Ekspozycja ma przedstawiać pięć czynności życiowych człowieka, które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi: oddychanie, bicie serca, reakcję na bodźce, utrzymanie postawy pionowej oraz odżywianie. Będzie prezentowała także czynniki, które powodują osłabienie organizmu.

Zwiedzający będą mieli m.in. możliwość zbadania pojemności swoich płuc - zobaczą różnicę w wydolności płuc palacza i osoby niepalącej i dokładnego poznania pracy serca. Będą mogli także obserwować reakcję człowieka na bodźce takie jak np. dotyk, światło i dźwięk. Dzięki nowoczesnym eksponatom dowiedzą się też m.in. jak pracuje ludzkie ciało podczas jazdy na rowerze oraz ile wody mieści się w organizmie.

Wystawę będą uzupełniały strefy, w których każdy będzie mógł przetestować swoją sprawność fizyczną i umysłową. Dzieci będą korzystały z plac zabaw, który wizualnie ma przypominać jeden z narządów ludzkiego organizmu.

Na patrona placówki wybrano włoskiego artystę i odkrywcę okresu renesansu Leonarda da Vinci. Zwiedzający wystawę będą mogli także poznać postać mistrza oraz ideę idealnych proporcji ludzkiego ciała, przy stanowisku poświęconemu słynnemu rysunkowi twórcy - "Człowiekowi witruwiańskiemu". Każdy będzie miał tu możliwość stworzenia zindywidualizowanej postaci witruwiańskiej, odpowiadającej własnej sylwetce.

Ekspozycja ma się znaleźć w Centrum Nauki do końca listopada. Zastąpi czasową wystawę "Świat Leonarda", którą od otwarcia placówki we wrześniu ub.r. obejrzało kilka tysięcy osób.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH