Świętokrzyski NFZ: odwołaj wizytę, z której nie możesz skorzystać! W woj. świętokrzyskim ok. 30 proc. pacjentów nie zgłasza się do lekarza na umówioną wizytę. Fot. PTWP

Świętokrzyski OW NFZ apeluje do pacjentów by ci w sytuacji, gdy nie mogą przyjść na wizytę lekarską w wyznaczonym terminie powiadomili o tym lekarza. Urzędnicy przypominają, że każda odwołana wizyta pozwoli innemu pacjentowi szybciej skorzystać z pomocy lekarza.

Jak podkreślają urzędnicy, w woj.  świętokrzyskim ok. 30 proc. pacjentów nie zgłasza się do lekarza na umówioną wizytę.

Tylko przez trzy miesiące 2016 r. do świętokrzyskich poradni kardiologicznych nie zgłosiło się 358 pacjentów zapisanych na pierwszorazowe wizyty lekarskie. Podobnie sytuacja przedstawia się w przychodniach ortopedycznych - tu do lekarza nie zgłosiło się 317 osób. Z kolei z wizyt u endokrynologa zrezygnowało 240 pacjentów.

Podobnie jest w innych zakresach specjalistycznych. Gdyby jeszcze doliczyć pacjentów, którzy zrezygnowali z wizyt kontrolnych, liczby te podwoiłyby się.

W skali roku liczba chorych nie zgłaszających się na leczenie mimo wyznaczonej daty wizyty może wynieść nawet kilka tysięcy.

W 2015 r. tylko w wymienionych wyżej zakresach i tylko w przypadku wizyt pierwszorazowych na leczenie nie zgłosiło się prawie 4 tys. chorych. Rezygnacja dotyczy nawet tak spektakularnych zakresów jak onkologia: w minionym roku do poradni onkologicznych nie zgłosiło się blisko 200 osób. Sami specjaliści alarmują: na wizyty nie zgłasza się co trzeci pacjent.

Te dane, to nie tylko liczba wizyt, które się nie odbyły, ale przede wszystkim liczba chorych, którzy mogli być przyjęci w poradniach specjalistycznych, gdyby rezygnujący pacjenci zgłosili w rejestracji, że nie skorzystają z umówionej wizyty.

NFZ przypomina, że wizytę można odwołać telefonicznie lub osobiście. Coraz więcej placówek umożliwia pacjentom także kontakt przez Internet czy za pomocą sms.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH