Święta-zdrój: w grudniu sanatoria służą bardziej wypoczynkowi niż kuracji

W okresie świąteczno-noworocznym w jednych sanatoriach zamiera ruch, kończą się turnusy dla pacjentów ze skierowaniami NFZ, a placówki zawieszają działalność. Inne wypełnia gwar kuracjuszy, którzy korzystają z pełnopłatnej oferty - raczej relaksacyjnej niż leczniczej.

Grudniowe święta Polacy wciąż najchętniej spędzają w gronie rodzinnym. Bywa, że korzystając z 21-dniowego leczenia w szpitalu uzdrowiskowym czy sanatorium uzdrowiskowym w trybie stacjonarnym kończą je wcześniej, na kilka dni przed terminem, wyjeżdżając na święta do domu.

Kiedy płacimy za skrócony pobyt w uzdrowisku
- W Uzdrowisku Świeradów-Czerniawa w przypadku wcześniejszego zakończenia pobytu, koszty zakwaterowania i wyżywienia, które częściowo pokrywa pacjent, nie podlegają zwrotowi. Taka praktyka została wprowadzona rozporządzeniem ministra zdrowia - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wojciech Krasoń, prezes Zarządu Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa.

W przypadku skrócenia pobytu w sanatorium z przyczyn innych niż wymienione w rozporządzeniu MZiOS z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie leczenia uzdrowiskowego (np. choroba świadczeniobiorcy i pobytu w szpitalu, śmierć członka najbliższej rodziny) - kuracjusz ponosi również odpłatność za tzw. pustostan w związku z dokonaniem wcześniejszego wypisu; jest to kwota należna sanatorium od NFZ za każdy skrócony osobodzień.

Jak wyjaśnia Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Fundusz finansuje każdy dzień pobytu w uzdrowisku. Nie płaci natomiast za dni, z których pacjent zrezygnuje. Skierowana do sanatorium osoba powinna zostać wcześniej zaznajomiona z regulaminem pobytu w sanatorium, by nie była zaskakiwana koniecznością wniesienia dodatkowych opłat.

- W naszym uzdrowisku, zgodnie z regulaminem, kuracjusze tuż po przyjeździe podpisują oświadczenie, że w przypadku wcześniejszego wyjazdu z przyczyn nie wynikających z wyjątkowej sytuacji życiowej, poniosą niewielką opłatę za każdy dzień nieodbytego leczenia - tłumaczy Wojciech Krasoń.

Podkreśla przy tym, że zarządzający Uzdrowiskiem Świeradów-Czerniawa nie pozostają obojętni na sytuacje losowe, czy zdrowotne swoich gości.

- Dlatego opłaty za wcześniejsze zakończenie pobytu, które z pewnością nie pokrywają realnie poniesionych przez nas kosztów, pobierane są wyłącznie od osób, które skracają swoje leczenie bez podania szczególnego powodu - zapewnia prezes uzdrowiska.

Specjalny kalendarz turnusów
W przypadku Świeradowa-Czerniawy problem skracania turnusów nie dotyczy jednak okresu Świąt Bożego Narodzenia. Chcąc zapobiegać wcześniejszym wyjazdom pacjentów, kalendarz turnusów ułożono tak, by ostatni z nich kończył się na kilka dni przed świętami. W tym roku był to 18 grudnia. Sanatorium wznowi leczenie uzdrowiskowe 3 stycznia 2013 r.

W Uzdrowisku Cieplice Sp. z o.o. w Jeleniej Górze turnusy lecznice dla pacjentów skierowanych przez NFZ kończą się 26 grudnia. Jak informuje przedstawiciel Zakładu Obsługi Kuracjusza, w placówce rezygnacje z ostatnich dni pobytu to sporadyczne, uzasadnione przypadki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH