Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej: Caritas pomaga m.in. syryjskim uchodźcom

Pod hasłem "Świat potrzebuje więcej" obchodzony jest 19 sierpnia Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Od wielu lat tę akcję na całym świecie zaangażowany jest również Caritas Polska.

Jak poinformowało biuro prasowe Caritas, w tym roku dzięki finansowemu wsparciu polskiego MSZ Caritas pomaga dzieciom syryjskich uchodźców.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2008 roku. Wybór tej daty ma związek z tragicznym zdarzeniem, do którego doszło 19 sierpnia 2003 roku, kiedy to 22 pracowników humanitarnych straciło życie wskutek wybuchu bomby w siedzibie ONZ w Bagdadzie, stolicy Iraku.

- Upamiętniamy ich ofiarę oraz potwierdzamy nasze zaangażowanie w pracy na rzecz ratowania ludzkiego życia na całym świecie. Pracownicy humanitarni działają tam, gdzie niejednokrotnie inni nie chcą jechać albo nie są w stanie dotrzeć - podkreślił Ban Ki-moon, sekretarz generalny ONZ.

Wyjaśnił, że głównym celem obchodów Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej jest szerzenie wiedzy o pomocy humanitarnej wśród społeczności międzynarodowej, podkreślenie potrzeby wielostronnej współpracy w tej dziedzinie oraz zwrócenie uwagi na specyfikę działania pracowników humanitarnych, którzy w bardzo trudnych warunkach, często z narażeniem własnego życia, są gotowi nieść pomoc dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych.

Caritas Polska jest jedną z najaktywniejszych polskich organizacji pozarządowych działających na tym polu na arenie międzynarodowej. Jak informuje biuro prasowe Caritas, od 1 czerwca do 31 grudnia 2013 roku Caritas świadczy pomoc na rzecz uchodźców syryjskich realizując projekt: "Oferta edukacyjna Caritas dla dzieci chodźców syryjskich w Jordanii".

W ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pod opieką Caritas Polska i Caritas Jordania znajduje się 600 dzieci uchodźców syryjskich na terenie całej Jordanii. Z zajęć korzysta również 30-osobowa grupa niepełnosprawnych dzieci. Projekt skierowany jest do uchodźców miejskich (urban refugees) przebywających poza utworzonymi przez jordański rząd obozami. Uchodźcy ci stanowią około 70 proc. wszystkich uciekinierów z Syrii. Projekt jest kontynuacją zeszłorocznych działań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH