Światowy Dzień Osób Jąkających się

Jąkanie można skutecznie leczyć, konieczna jest jednak żmudna i długotrwała terapia - przypominają specjaliści z okazji obchodzonego 22 października Światowego Dnia Osób Jąkających się.

Jąkanie, czyli powtarzanie sylab i głosek, występuje u 4 proc. osób dorosłych i 6 proc. dzieci. W Polsce liczbę jąkających ocenia się na ponad 500 tys. Przeważają chłopcy - na dziesięcioro dzieci jąkających jest dziewięciu chłopców i jedna dziewczynka.

- Wady wymowy, w tym również jąkanie się, występują odkąd ludzie zaczęli się porozumiewać - mówi agencji Dawid Tomaszewski, autor książki "Światełko w tunelu", który przez 20 lat sam zmagał się z uporczywym jąkaniem. Obecnie sam leczy osoby jąkające się w Centrum Terapii Jąkania w Mikołowie.

Z jego doświadczeń wynika, że u niektórych osób jąkanie to jedynie lekki, kosmetyczny defekt. Taka osoba mówi bardzo szybko, powtarzając co jakiś czas sylaby lub głoski.

Niektórzy jednak z powodu jąkania wycofują się z wszelkich kontaktów z ludźmi, zaczyna się bowiem jąkać na widok innej osoby. 

Jąkanie pojawia się zwykle między 4. a 8. rokiem życia. Nie jest jedynie zakłóceniem funkcjonowania aparatu mowy. Z badań wynika, że mózg osób jąkających przetwarza informacje w inny sposób, niż mózg osób płynnie mówiących, nawet gdy jedynie myślą one o mówieniu. Logopedzi przekonują, że jąkanie jest skomplikowanym zaburzeniem komunikacji o podłożu zarówno psychicznym, jak i neurologicznym.

Jąkanie, z pomocą logopedy, można jednak wyleczyć. Pierwsze terapie dla jąkających stosowano już w starożytności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH