W piątek (28 września) obchodzony jest Światowy Dzień Działania na rzecz Dostępnej i Legalnej Aborcji. Z tej okazji zwolennicy legalizacji aborcji apelują o zmianę ustawy regulującej dopuszczalność przerywania ciąży.

Apel wystosowały organizacje pozarządowe i partie polityczne - Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Inicjatywa Obywatelska Tak dla Kobiet, Partia Kobiet, Ruch Palikota, Partia Zieloni 2004, Lewica 24 i SLD.

W piśmie przesłanym PAP przekonują, że obowiązujące od 1993 r. w Polsce prawo jest fikcją - oficjalnie dokonuje się tylko ok. 500 aborcji rocznie, podczas gdy organizacje pozarządowe szacują, że realna liczba zabiegów, dokonywanych w podziemiu aborcyjnym lub za granicą to ok. 150 tys.

Zdaniem organizacji dostęp do legalnej aborcji utrudnia nadużywanie przez lekarzy klauzuli sumienia i brak skutecznego mechanizmu odwoławczego w przypadku odmowy przeprowadzenia zabiegu. W swoim piśmie podkreślają, że choć rząd deklaruje, że zależy mu na ograniczeniu liczby zabiegów, nie robi nic, by pomóc swoim obywatelkom i ich partnerom w podejmowaniu świadomych decyzji rodzicielskich: antykoncepcja jest kosztowna i trudno dostępna, a w większości szkół nie ma rzetelnej edukacji seksualnej.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego.

W środę (26 września) w Sejmie odbyła się debata nad dwoma projektami ustaw, które miały zmienić prawo w tej kwestii. Projekt Ruchu Palikota przewiduje prawo do przerwania ciąży bez ograniczeń do 12. tygodnia, wprowadzenie edukacji seksualnej od pierwszej klasy szkoły podstawowej oraz refundację środków antykoncepcyjnych.

Z kolei projekt Solidarnej Polski wprowadza zakaz przerywania ciąży w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby (autorzy nazywają to "aborcją eugeniczną"). Głosowanie nad projektami zaplanowane jest na następne posiedzenie Sejmu. Podczas dyskusji żaden z nich nie uzyskał poparcia wszystkich klubów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH