Światowy Dzień Chorego: sama medycyna nie wystarczy FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Światowy Dzień Chorego ma nam przypomnieć, że zdrowie jest darem, a zdrowi i chorzy mogą sobie nawzajem pomóc - powiedział dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej ks. Zbigniew Zembrzuski.

W niedzielę (11 lutego) w Kościele katolickim obchodzony będzie 26. Światowy Dzień Chorego; w tym roku pod hasłem "Oto syn Twój (...) Oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie".

Jak poinformował dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej ks. Zbigniew Zembrzuski, Światowy Dzień Chorego ma nam przypomnieć, że "zdrowie jest darem". - Większość z nas na pewnym etapie życia będzie też musiała zmierzyć się z trudnym darem choroby - swojej lub kogoś bliskiego. To jest trudne - umieć spojrzeć na chorobę w ten sposób, ale moim zdaniem o to chodzi w Światowym Dniu Chorego. On ma nam też uświadomić, że nie wszyscy jesteśmy zdrowi; i że zdrowi i chorzy mogą sobie nawzajem pomóc - wyjaśnił.

Poinformował, że w Hospicjum i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym prowadzonym przez archidiecezjalną Caritas na stałe przebywa prawie 300 ciężko chorych pacjentów.

Dodał, że dla każdego z nich ciężka choroba - nowotwór, wylew czy udar - jest "bardzo trudnym egzaminem". - Z dnia na dzień, a czasem nawet z chwili na chwilę, ci ludzie stracili swoje dotychczasowe życie, pracę, sprawność, i stali się bezradni, zdani na pomoc innych. To jest zawsze szok. Dlatego pacjent w hospicjum wymaga nie tylko specjalistycznej pomocy medycznej, ale też empatycznego podejścia i pomocy w przystosowaniu się do tej trudnej sytuacji - ocenił.

Zdaniem ks. Zembrzuskiego, w pracy z chorymi nie potrzeba wielkich słów. - To, czego chorzy potrzebują najbardziej, to czas i obecność kogoś życzliwego. Z mojego doświadczenia wynika, że chorym bardzo pomaga doświadczenie wiary. Ci ludzie stawiają, często po raz pierwszy po wielu latach, pytania o istnienie Boga, o sens cierpienia, o to, jak się teraz, w tej trudnej sytuacji, zachować? W hospicjum staramy się pomóc znaleźć odpowiedzi na te pytania chociażby przez pracę naszego kapelana - wyjaśnił.

Jak wskazała koordynator Hospicjum Domowego Caritas w Błoniu Agata Błądzińska, praca w hospicjum wymaga holistycznego podejścia do pacjenta. - Tu nie wystarczy tylko medycyna. Tak samo ważne jest podejście do pacjenta. We współczesnym świecie, gdzie wszyscy ciągle się spieszymy, jest to szczególnie trudne - bo tutaj trzeba mieć dla ludzi czas. Oni naprawdę oczekują zrozumienia i serca - powiedziała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH