Suwałki: wszy - wstydliwy kłopot szkół

Choć mamy 2013 rok zwalczanie wszawicy jest trudne. Szkoły i rodzice nie chcą się o tym mówić głośno, bo pojawienie się tych pasożytów u dziecka jest kojarzone z brudem i biedą.

Z wszawicą próbują obecnie walczyć nauczyciele suwalskich szkół i przedszkoli. Jak pisze Gazeta Współczesna z informacji udzielonych przez pedagogów wynika, że wszy przynoszą wciąż te same dzieci. Szkoła ma jednak ograniczone możliwości, by z plagą walczyć, gdyż zdarza się, że część rodziców bagatelizuje ten problem.

W sytuacji wykrycia przypadku wszy u dziecka szkoła może jedynie zidentyfikować ognisko, a jego zwalczenie jest już obowiązkiem rodziny.

Jak przyznaje nam dr Ryszard Masłowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suwałkach w ciągu ostatnich dwóch miesięcy faktycznie do stacji wpłynęły dwa zgłoszenia dotyczące tego problemu. W jednym przypadku chodziło o szkołę podstawową, a drugim przedszkole.

Dyrektor przypomina jednak, że wszawica przestała być chorobą zakaźną i obecnie nie ma już obowiązku jej zgłaszania.

Do 2004 roku wszystkich uczniów kontrolowano dwa razy w ciągu roku szkolnego. Wtedy skala występowania wszawicy była mniejsza, częste kontrole pozwalały na szybkie wskazanie ogniska i rozprawienie się z problemem.

Kontrole bardzo krytykowano, ponieważ głowy były często sprawdzane grupowo, a dzieci natychmiast wytykały palcami rówieśników ze wszami we włosach.

- Obecnie pielęgniarki szkolne nie mają prawa, bez zgody rodziców, kontrolować czystości uczniów. W sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że dane dziecko ma wszy szkoła może jedynie w sposób dyskretny zawiadomić o tym rodziców - mówił nam wcześniej Jan Bondar, rzecznik GIS.

Z informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika jednak, że problem wszy w szkołach obecnie pojawia się dość często.

Rzecznik zwracał nam jednak uwagę, że w większości szkół jest stały lub dochodzący personel medyczny. Rodzice oddając dziecko do placówki oświatowej są zobowiązani do wyrażenia swojej zgody na otoczenie ich potomka opieką medyczną. - Jeżeli taka zgoda jest to nie widzę, żadnych barier by kontrola czystości głów była w szkole prowadzona rutynowo - wyjaśniał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH