Studenci medycyny z Warszawy po raz czwarty z misją w Afryce Studenci z Warszawy po raz czwarty z misją w Afryce. Fot. materiały prasowe

Studenci medycyny chętnie angażują się w projekty charytatywne. Jeden z takich „misyjnych” projektów to „Kenya Sounds Good” prowadzony przez studentów i absolwentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Leczymy z Misją”.

Kenya Sounds Good to jedna z czternastu sekcji ogólnopolskiego projektu medycznego „Leczymy z Misją”. Jest to unikatowa inicjatywa realizowana przez lekarzy i studentów kierunków medycznych na polskich i zagranicznych uczelniach, która swój początek miała na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Celem projektu „Leczymy z Misją” jest pomoc pacjentom oraz szpitalom misyjnym w Kenii poprzez wysyłkę odpowiedniego sprzętu medycznego oraz wsparcie zaangażowanych i wyszkolonych wolontariuszy.

-Do Kenii udało się wysłać 15 ton sprzętu medycznego do 5 partnerskich szpitali oraz ponad 50 wolontariuszy, w tym lekarzy, położne i dentystów - informuje Ewelina Niedziałkowska, koordynatorka sekcji Kenya Sounds Good.

- W tym roku ,,Leczymy z Misją” to ponad 70 młodych ludzi z całej Polski i z zagranicy, którzy wspólnymi siłami w okresie wakacyjnym pomagają w kenijskich ośrodkach. Nawiązaliśmy współpracę z trzema kolejnymi szpitalami w zachodniej części Kenii. Nasz zespół jest podzielony na tematyczne sekcje, dotyczące różnych dziedzin medycyny. Spędziliśmy w Kenii 270 dni. Ponad 1000 godzin poświęciliśmy na szkolenia, podczas których kompleksowo przeszkoliliśmy 50 pracowników szpitali - dodaje Niedziałkowska.

Warszawski Uniwersytet Medyczny, w ramach którego działa wspierana przez INTER sekcja Kenya Sounds Good, dołączył do projektu w 2017 roku. Sekcja specjalizuje się w badaniu ultrasonograficznym i właśnie te umiejętności wolontariusze chcą przekazać lokalnym lekarzom. 

Główną destynacją misji są małe miejscowości, gdzie niedostateczny dostęp do fachowej wiedzy jest najbardziej odczuwalny. Szpitale położone z dala od dużych ośrodków miejskich bardzo często są jedynymi dostępnymi w okolicy placówkami.

W tym roku z sekcji Kenya Sounds Good do Kenii pojechały 3 osoby: Ewa Jańczyk, Ewelina Niedziałkowska i Wiktoria Stencel. W trakcie swojego pobytu w lipcu i sierpniu prowadzą szkolenia z USG jamy brzusznej, ultrasonografii prenatalnej i protokołu FAST wykorzystywanego w medycynie ratunkowej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych