Studenci medycyny o HIV, raku, cukrzycy i... leczeniu pluszowych misiów W ostatnich latach furorę na festiwalach nauki i w przedszkolach w całym kraju robią "Szpitale pluszowego misia", gdzie studenci razem z dziećmi leczą pluszaki. Fot. GUMed

Dzieci oswajają się z lekarzami dzięki "Szpitalom pluszowego misia", dorośli dowiadują się o profilaktyce AIDS w "Tramwaju zwanym pożądaniem", zwalczane są mity antyszczepionkowe, za to propagowane zachowania prozdrowotne - to zasługa stowarzyszenia IFMSA.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, zrzeszające także młodych lekarzy, jest finalistą w kategorii Instytucja w XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Od 1956 roku stowarzyszenie dba o edukację polskiego społeczeństwa w zakresie profilaktyki prozdrowotnej pacjentów i ich najbliższych.

W ostatnich latach furorę na festiwalach nauki i w przedszkolach w całym kraju robią "Szpitale pluszowego misia", gdzie studenci razem z dziećmi leczą pluszaki. To oswaja najmłodszych z badaniem lekarskim i kontaktami ze służbą zdrowia. To jeden ze stałych programów prowadzonych na rzecz pacjentów.

Od wywiadu lekarskiego poprzez rozmaite badania i zabiegi – dziecko wcielając się w rolę rodzica misia dowiaduje się, jak przebiega droga diagnostyczna i terapeutyczna pacjenta w prawdziwym szpitalu.

- Może pytać i rozwiewać swoje wątpliwości, zobaczyć z bliska pracę lekarza. Oprócz tego uczestniczy we wszystkich podejmowanych przez lekarza działaniach, co pozwala mu zrozumieć ich celowość. Wszystko odbywa się w miłej atmosferze, w formie zabawy, w znanym dziecku środowisku - przekonują studenci. Ich akcja ma zmniejszyć "strach przed białym fartuchem", stres związany z pójściem do lekarza, badaniem czy szczepieniami.

Dwa razy w roku w 14 miastach Polski odbywa się akcja informacyjna i bezpłatne konsultacje mające na celu wczesne wykrycie cukrzycy, nadciśnienia czy chorób nowotworowych. Studenci zrzeszeni w stowarzyszeniu wychodzą poza uczelnie medyczne, aby dotrzeć w miejsca, gdzie z badań może skorzystać jak największa grupa osób.

Studenci medycyny wynajmują również specjalne tramwaje i jeżdżą w czasie weekendowych wieczorów na trasach obejmujących najbardziej popularne kluby nocne w danym mieście. To akcja "Tramwaj Zwany Pożądaniem".

- W Polsce z każdym rokiem przybywa osób, które nie wiedzą o swoim zakażeniu HIV oraz innych zakażeniach przenoszonych drogą płciową. Podejmując ryzykowne zachowania seksualne i nie zabezpieczając się w odpowiedni sposób stanowią najniebezpieczniejszą grupę - ostrzegają studenci.

W każdym tramwaju przygotowane są co najmniej dwa stanowiska informacyjne z materiałami edukacyjnymi, naklejkami z adresem najbliższej placówki, w której można wykonać bezpłatny test na HIV. Edukatorami są studenci medycyny, członkowie stowarzyszenia, którzy przeszli specjalne szkolenia dla Konsultantów Bezpiecznych Zachowań Seksualnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH