Mężczyzna, który wskutek przyjmowania przez trzy lata leku przeciwrakowego stracił linie papilarne został zatrzymany przez funkcjonariuszy urzędu imigracyjnego Stanów Zjednoczonych.

Przez cztery godziny na amerykańskim lotnisku funkcjonariusze urzędu imigracyjnego przetrzymywali mężczyznę bez odcisków palców. Okazało się, że stracił je na skutek rzadkiego działania ubocznego jednego z leków przeciwrakowych.

Sytuacja miała miejsce rok temu, ale wyszła na we wtorek (26 maja), gdy przypadek opisał lekarz chorego mężczyzny w medycznym piśmie Annals of Oncology.

Mężczyzna, opisany tylko jako „pan S.”  przyjmował popularny lek przeciwrakowy - kapecytabinę przez trzy lata. Nie był świadom, że jego linie papilarne znikły. Jak wyjaśnia portal BBC News, lek może wywoływać złuszczanie się skóry na dłoniach, co niekiedy z czasem może zniszczyć odciski palców.

Po przesłuchaniu przez amerykańskich urzędników mężczyzna został zwolniony. Jego lekarz - Singapurczyk Eng-Huat Tan radzi pacjentom przyjmującym lek, którzy wybierają się do USA, by brali ze sobą zaświadczenie od lekarza.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH