Stowarzyszenie Zdrowa Praca: warunki pracy nadal zagrażają zdrowiu i życiu W ocenie Stowarzyszenia, potrzebna jest zmiana świadomości pracodawców i pracowników Fot. PTWP

Każdego roku rozpoznaje się w Polsce ok. 2 tys. nowych zachorowań na choroby zawodowe, ok. 300 osób ginie w wypadkach przy pracy, a 500 doznaje ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

W ocenie dr Katarzyny Orlak, współzałożycielki i prezeski Stowarzyszenia Zdrowa Praca, dla realnej poprawy warunków zdrowotnych i bezpieczeństwa pracy potrzebna jest zmiana świadomości pracodawców i pracowników, zwłaszcza w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw.

Przegląd danych Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje, że wprawdzie liczba chorób zawodowych zmniejszyła się o blisko 41 proc., wciąż jednak niemal 500 tys. Polaków pracuje w warunkach przekroczenia dopuszczalnych wartości narażenia w środowisku pracy.

Tymczasem większość chorób zawodowych powstaje w wyniku wieloletniej ekspozycji na czynniki i uciążliwości wynikające z niespełnienia podstawowych wymagań ergonomii i higieny pracy.

Narażenie w pracy nie pozostaje bowiem obojętne dla zdrowia, a w Polsce rośnie chorobowość pracowników. W 2014 r. koszty z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wyniosły łącznie ok. 20 mld zł.

Jednocześnie badania ankietowe dotyczące bezpieczeństwa pracy w Polsce z 2015 r. wskazują, że jedynie 54 proc. osób zmieniając pracę przedłożyłoby bezpieczne warunki pracy nad wyższe wynagrodzenie.

Więcej: opinie.ngo.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH