Stowarzyszenie “Przebiśnieg”: w święto babci i dziadka warto zapytać ich o zdrowie Organizacja przekonuje, że warto rozmawiać z seniorami o stanie ich zdrowia Fot. Archiwum

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, które przypadają odpowiednio 21 i 22 stycznia, warto zapytać ich o zdrowie i objawy mogące świadczyć o rozwoju groźnego nowotworu, chłoniaka - przekonuje Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki “Przebiśnieg”.

W ramach kolejnej edycji kampanii społecznej "Zapytaj Bliskich o Zdrowie" organizacja przypomina o tym, że chłoniaki - nowotwory wywodzące się z komórek odporności, występują najczęściej u osób starszych. Najwięcej zachorowań występuje właśnie w 6. - 7. dekadzie życia.

Ich początkowe objawy nie są niestety charakterystyczne i często przypominają zwykłe przeziębienie, dlatego mogą być mylnie interpretowane, bagatelizowane, niezauważane. To powoduje, że chłoniaki często wykrywane są w stadium zaawansowanym, co znacznie obniża skuteczność ich leczenia.

Najczęstszym symptomem w początkowym stadium rozwoju chłoniaka jest powiększenie jednego lub kilku węzłów chłonnych. Do innych mało charakterystycznych objawów zalicza się: uporczywy, suchy kaszel, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych i płuc, gorączka ponad 38 st. C lub nawracające stany podgorączkowe nie związane z infekcją, szybkie chudnięcie bez przyczyny, obfite poty nocne, szybkie męczenie się, problemy ze strony układu pokarmowego, a czasami świąd skóry. Jeżeli symptomy te nie mijają - mimo leczenia przeciwbakteryjnego i przeciwzapalnego prowadzonego przez dwa - trzy tygodnie - to lekarz powinien skierować pacjenta na badania mogące wykluczyć lub potwierdzić diagnozę chłoniaka.

Co ważne, w 30-50 proc. przypadków chłoniaki początkowo lokalizują się poza węzłami, np. w żołądku, migdałkach, szpiku kostnym, jelitach, jajniku, jądrze, mózgu, na skórze. Mogą się również objawiać podwyższeniem liczby białych krwinek we krwi (czyli białaczką).

Wcześnie wykryte chłoniaki można w większości przypadków skutecznie leczyć, dlatego tak ważna jest regularna obserwacja swojego organizmu i kontrola zdrowia osób nam bliskich. Wszystkie niepokojące objawy powinny skłonić nas do umówienia wizyty u lekarza pierwszego kontaktu - podkreślają przedstawicie Stowarzyszenia "Przebiśnieg".

Na potrzeby tegorocznej kampanii organizacja przygotowała e-kartki, które można wysłać lub wydrukować, aby w Dzień Babci i Dzień Dziadka wręczyć zamiast laurki swoim najbliższym, przy okazji pytając o zdrowie i samopoczucie.

Więcej informacji o chłoniakach oraz Stowarzyszeniu "Przebiśnieg" można uzyskać na stronie internetowej organizacji ( http://www.przebisnieg.org/).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH