Stolica: do poniedziałku można głosować na projekty w ramach budżetu obywatelskiego

Jeszcze przez trzy dni można głosować na projekty zgłoszone przez mieszkańców Warszawy do budżetu obywatelskiego. Dotychczas swoje głosy oddało ponad 76 tys. osób. Głosowanie ma zakończyć się w poniedziałek (30 czerwca).

Wśród projektów nie brakuje tych związanych z zachęcaniem mieszkańców do dbałości o zdrowie i aktywności fizycznej, np. budowa ścieżek rowerowych, boisk, kortów tenisowych i siłowni plenerowych.

Najwięcej głosów oddano na Mokotowie - ponad 13 tys. Na drugim miejscu jest Ursynów - ponad 9 tys., a na trzecim Praga Południe - ponad 6 tys. Najmniejsza liczba głosujących jest w Wesołej i Rembertowie - niecały tysiąc. Ponad 70 tys. głosów zostało oddanych drogą elektroniczną.

Budżet obywatelski (partycypacyjny) to forma zwiększenia udziału i wpływu mieszkańców na wydatki miasta - decydują oni, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów.

Projekty, które mają być w Warszawie zrealizowane w 2015 r., można było zgłaszać do 10 marca. Wpłynęło ich ponad 2,2 tys. - najwięcej na Mokotowie - 333, a najmniej w Wesołej - 42. Do etapu głosowania, złożone z mieszkańców, organizacji pozarządowych, radnych i urzędników, dzielnicowe zespoły ds. budżetu partycypacyjnego zakwalifikowały 1390 z nich.

Na realizację projektów, które wybiorą mieszkańcy, stołeczny samorząd przeznaczy ponad 26,2 mln zł (ok. 0,18 proc. zaplanowanych na br. wszystkich wydatków miasta).

Głos można oddać przez internet - na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl. Można to zrobić także w wersji papierowej - przychodząc do wybranego urzędu dzielnicy i wrzucając do urny wypełnioną kartę do głosowania lub też listownie. Kartę do głosowania można pobrać ze stron internetowych dzielnic lub w wydziałach obsługi mieszkańców tych urzędów.

Każdy mieszkaniec Warszawy może oddać głos tylko raz. Jeśli zrobi to np. przez internet i osobiście, jego głosy zostaną uznane za nieważne.

Głosować mogą tylko osoby mieszkające w Warszawie, ale nie muszą być one w stolicy zameldowane. Głos mogą oddać także osoby niepełnoletnie, jednak by to zrobić, muszą mieć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

Głos mogą oddać także mieszkający w Warszawie cudzoziemcy. Wcześniej muszą jednak okazać pracownikowi wydziału obsługi mieszkańców wybranego urzędu dzielnicy ważny dokument podróży, wydany przez państwo, którego są obywatelami

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH