Statystyczny uczeń w podstawówce ma 3 zęby z próchnicą Fot. archiwum

W ramach przeglądów stomatologicznych w szkołach oszacowano, że aż 76 proc. dzieci cierpi z powodu próchnicy. Wynika to niestety często z powodu niewiedzy i braku świadomości w zakresie higieny jamy ustnej przekazywanej przez rodziców.

- Aż 13 proc. dzieci nigdy wcześniej nie odwiedziło gabinetu stomatologicznego, a ich stan uzębienia nie był badany. Dlatego też ważne jest zwiększanie świadomości zarówno dzieci, jak i rodziców, w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej - mówi prof. dr hab. n. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Zakończył się cykl trzech edycji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” organizowany przez Polski Czerwony Krzyż i Wrigley Poland. W trakcie jego trwania bezpłatnymi przeglądami stomatologicznymi objętych zostało ponad 25 000 dzieci ze wszystkich województw, a blisko 250 000 uczniów szkół podstawowych wzięło udział w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych.

Na podstawie przeprowadzonych przez 3 edycje przeglądów instytut Ipsos przygotował raport z niepokojącymi wynikami na temat stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci.

W ramach przeglądów stomatologicznych oszacowano, że aż 76 proc. dzieci cierpi z powodu próchnicy. Wynika to często z powodu niewiedzy i braku świadomości w zakresie higieny jamy ustnej przekazywanej przez rodziców.

Badanie Ipsos potwierdza potrzebę edukacji najmłodszych w zakresie higieny jamy ustnej. Ponad połowa dzieci w wieku 6 - 12 lat ma wypełnienia w zębach, a ponad 38 proc. dzieci ma 4 lub więcej zębów zarażonych próchnicą. Niestety nadal wiele osób nie ma świadomości, jakie konsekwencje dla zdrowia całego organizmu niesie za sobą próchnica.

- Aż jedna czwarta dzieci szczotkuje zęby raz dziennie lub rzadziej, podczas gdy ustaloną normą jest szczotkowanie przynajmniej dwa razy dziennie. Również szczoteczki do zębów są wymieniane dzieciom zbyt rzadko, średnio dwa lub trzy razy w roku, podczas gdy przyjętą normą jest wymiana co dwa do trzech miesięcy i po każdej infekcji. Bez zaangażowania rodziców nie zmniejszymy skali problemów - podsumowuje dr Anna Jurczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Badania potwierdziły, że wśród dzieci, które myją zęby co najmniej dwa razy dziennie, powyżej minuty jednorazowo, przy czym co najmniej 3 razy w roku mają wymieniane szczoteczki do zębów procent zarażonych próchnicą jest mniejszy. Wpływ na to ma również używanie dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej oraz oczywiście odwiedzanie lekarzy stomatologów.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH