Sprzęt dla pediatrii i seniorów celem 24. Finału WOŚP Zakup sprzętu dla wszystkich dziedzin pediatrii i dla seniorów - to cel przyszłorocznego 24. Finału WOŚP Fot. Archiwum RZ

Zakup sprzętu dla wszystkich dziedzin pediatrii i dla seniorów - to cel przyszłorocznego 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poinformował szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak. Jak mówił, cała polska pediatria wymaga dofinansowania.

W piątek (16 października), w samo południe, w całej Polsce WOŚP po raz kolejny podjęła próbę pobicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca; stało się też okazją do poinformowania o celu 24. Finału WOŚP.

Poprzedni rekord również należy do WOŚP, został ustanowiony w 2013 r. i wynosił 83 tys. osób. W tym roku udało się go pobić - w akcji wzięło udział 88 tys. osób.

W br. chęć udziału w biciu rekordu zgłosiły ponad 1 tys. placówek (m.in. szkoły, przedszkola, domy kultury). W stołecznym Centrum Nauki Kopernik, wraz z Owsiakiem, rzecznikiem praw dziecka Markiem Michalakiem, wicemarszałek Sejmu Elżbietą Radziszewską, próbę pobicia rekordu podjęli uczniowie klas sportowych ze Skierniewic.

Owsiak zaznaczył, że akcja ma zwrócić uwagę MEN na potrzebę wprowadzenia do szkół obowiązkowego przedmiotu - nauki udzielania pierwszej pomocy. WOŚP zbiera podpisy pod petycję w tej sprawie.

Marek Michalak wyraził swoje poparcie dla tej inicjatywy - jego zdaniem obowiązkowa nauka w szkole spowoduje, że dzieci nie będą się bały udzielać pomocy, gdy zajdzie taka konieczność.

W tegorocznym Finale WOŚP zebrała ponad 53 mln zł; po raz trzeci zbierała pieniądze na zapewnienie godnej opieki najstarszym pacjentom oraz na diagnozowanie najmłodszych. Po raz kolejny wspierała onkologię i kardiochirurgię dziecięcą oraz - po raz pierwszy - dwie nowe dla fundacji dziedziny: reumatologię i pulmonologię.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH