Wprowadzenie odpłatności za usługi medyczne w krajach afrykańskich, doprowadziło do większej katastrofy i ograniczenia dostępu do opieki zdrowotnej - uważa Jakub Bożek, na łamach "Krytyki Politycznej".

Jego zdaniem, lekarstwem na malejące budżety krajów afrykańskich na opiekę medyczną, miało być zasilenie ich drobnymi opłatami za usługi.

„Częściowe obciążenie pacjentów kosztami leczenia miało mieć 3 zalety: po pierwsze, miało ono przynieść dodatkowe środki do systemu. Po drugie, poprawić jego efektywność. Kluczowe było ustalenie ich wysokości – na tyle wysokiej, by zniechęcić do przypadkowych wizyt, i na tyle niskiej, by nie zrujnować potencjalnych pacjentów. Po trzecie, opłaty miały poprawić dostęp do usług dla najbiedniejszych” – pisze Bożek.

Ale według niego, „system zawiódł haniebnie. Okazał się nieefektywny, mało wydajny i niesprawiedliwy“. Autor podaje tego dowody: nie zmienił się wskaźnik umieralności. „W Sierra Leone jedna na osiem kobiet umiera podczas porodu. To 1000 razy więcej niż w krajach rozwiniętych” – czytamy w artykule.

Nie wzrasta także wskaźnik długości życia.

„Na szczęście Afryka budzi się z długiego snu i powoli zaczyna podejmować aktywne działania, by zapewnić swoim mieszkańcom odpowiedni dostęp do systemu ochrony zdrowia. Ścieżkę przetarła Uganda. W 2001 zlikwidowano tam wszystkie opłaty za leczenie w publicznych przychodniach, klinikach i szpitalach. Liczba wizyt wzrosła o 84 procent”– podsumowuje Jakub Bożek. I pisze: „Za przykładem Ugandy poszły i inne kraje: Zambia, Burundi, Niger, Liberia, Kenia, Lesoto, Sudan i Gana. Być może nie wszędzie zlikwidowano opłat całkowicie, ale ułatwiono dostęp najbardziej potrzebującym: dzieciom i brzemiennym matkom. Póki co efekty są wyśmienite. W Burundi na przykład, liczba porodów odbieranych w szpitalach wzrosła o 61 procent”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH