Społeczeństwo się starzeje. Jak projektować dla seniorów Fot. archiwum

Projektantom odzieży dla osób starszych ma pomóc specjalny kombinezon symulujący ograniczenia, z jakimi borykają się seniorzy. Kombinezon oraz inne rozwiązania wspomagające projektowanie dla seniorów zostaną zaprezentowane podczas tegorocznej edycji festiwalu Łódź Design Festival.

Michał Piernikowski, szef festiwalu Łódź Design Festival podkreśla, że polskie społeczeństwo, podobnie jak w krajach zachodnich, szybko się starzeje, dlatego uwzględnienie potrzeb osób starszych w projektowaniu rozwiązań specjalnie dla nich jest niezwykle istotne.

Jako przykłady wymienił m.in. całe gamy sztućców czy naczyń wychodzących na przeciw problemowi drżenia rąk, czy świetnie zaprojektowane, choć nie przeznaczone tylko dla osób starszych, ale uwzględniające ich potrzeby, akcesoria do ogrodu. To są proste rozwiązania takie jak np. uchwyt do węża ogrodowego, który pozwala go odwiesić, dzięki czemu nie trzeba się schylać, czy dwuręczne uchwyty, uwzględniające fakt, że osoby starsze mają słabszy uchwyt dłoni.

- To są rozwiązania najpotrzebniejsze i - moim zdaniem - najbardziej pożądane w projektowaniu, bo nie stygmatyzują starości. Pokazują, że jest to po prostu jeden z okresów w naszym życiu i musimy projektować dobrze dla wszystkich - dodał.

Zwrócił uwagę na konieczność uwzględnienia potrzeb osób starszych w projektowaniu. - Jeżeli projektujemy rozwiązania, z których również mogą korzystać osoby starsze, to dobrze jest uwzględnić też ich potrzeby - podkreślił ekspert.

Pomóc w tym może projekt "BaltSe@nioR" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a realizowany przez kraje Regionu Morza Bałtyckiego, którego liderem jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Jego celem jest opracowanie innowacyjnych narzędzi i metod pracy, które wspomagać będą przedsiębiorstwa w projektowaniu mebli dla osób starszych.

W ramach projektu polscy naukowcy z Uniwersytetów: Przyrodniczego i Medycznego w Poznaniu i firmy Get Models Now opracowali już model specjalnego kombinezonu, który ma on pomóc w lepszym zrozumieniu potrzeb osób starszych.

- Dodatkowo zaprojektowaliśmy i wyprodukowaliśmy specjalne okulary pokazujące wady wzroku, na które najczęściej cierpią osoby starsze. Można założyć takie okulary i zobaczyć, jakie wrażenia mają seniorzy z odbioru świata, kiedy mają któreś z prezentowanych zaburzeń wzroku - wyjaśniła dr Beata Fabisiak z poznańskiego UP.

Specjaliści pracują także nad opracowaniem baz danych, które będą dostarczały projektantom i przedsiębiorcom w Regionie Morza Bałtyckiego jak największej liczby informacji na temat starzejącej się populacji w tym regionie. W tym celu zbierają dane antropometryczne populacji osób starszych we wszystkich krajach regionu, a także dotyczące charakterystyki gospodarstw domowych osób starszych, podobieństw wynikających np. z procesu starzenia się organizmu ludzkiego, jak i różnic związanych m.in. z czynnikami ekonomicznymi czy kulturowymi.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH