Spełniają marzenie Krystiana, który nie chce by rówieśnicy cierpieli. Przebadają dzieci

Krystian jest poważnie chory. Ale zapytany przez wolontariuszy Fundacji Mam Marzenie o największe życzenie, nie pomyślał o sobie. Chce, by w porę diagnozowano groźne choroby u dzieci. Natchnął dorosłych i zapoczątkował Ogólnopolski Dzień Marzeń, podczas którego prowadzone są badania w kierunku wykrywania chorób nowotworowych u najmłodszych.

Tegoroczna edycja III Ogólnopolskiego Dnia Marzeń odbywała się już w 15 miastach. W sobotę (15 października) zawita do Bydgoszczy. Tę niezwykłą akcję bydgoski oddział Fundacji Mam Marzenie organizuje we współpracy z Centrum Handlowym Focus Mall i Szpitalem Uniwersyteckim nr. 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy.

Fundacja powstała w Krakowie w 2003 roku. Od 2007 roku działa w całej Polsce; ma 16 oddziałów.

Niezwykły chłopiec
Historia Ogólnopolskiego Dnia Marzeń (ODM) rozpoczęła się właśnie Krakowie, od niezwykłego spotkania z Krystianem. W 2009 r. grupa kontaktowa Fundacji wybrała się na wizytę do cierpiącego na chorobę nowotworową Krystiana, aby poznać jego największe marzenie.

- Marzenia Krystiana nie można było zakwalifikować do żadnej z czterech kategorii marzeń z jakimi na co dzień się spotykamy, a są to: chciałbym być, chciałbym dostać, chciałbym zobaczyć, chciałbym poznać. Nie wpisywało się ono w żadne z tych czterech ram, a jednak udało nam się je spełnić - mówi nam Krystyna Klaużyńska, koordynator bydgoskiego oddziału Fundacji.

Krystian bowiem zamarzył o przebadaniu jego kolegów i koleżanek. ''Aby nikt nie musiał cierpieć tak jak ja" - przekazał i uzasadnił swoje życzenie wolontariuszom.

Fundacja długo zastanawiała się jak spełnić to wyjątkowe marzenie, aż doszła do wniosku, że oprócz tego, że postara się przebadać kolegów i koleżanki Krystiana w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów, to spróbuje podobną akcję przeprowadzać we wszystkich oddziałach Fundacji.

- Nasz krakowski Marzyciel jest wspaniałym, młodym i niezwykle skromnym człowiekiem. W tamtym roku otrzymał od Fundacji najwyższe odznaczenie, statuetkę Marzenkę, jako pomysłodawca pięknej idei - mówi Anna Żórawska, prezes zarządu Fundacji.

- Wykazał się niezwykłą dojrzałością mimo choroby i tak młodego wieku - zauważa prof. Alicja Chybicka, kierownik wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Akademii Medycznej.

Jak możemy pomóc?
Fundacja wymyśliła nazwę dla inicjatywy Krystiana i zapoczątkowała coroczną akcję Ogólnopolskiego Dnia Marzeń organizowaną we wszystkich 16 oddziałach.

W tym roku po raz kolejny zaplanowano gry i zabawy, występy zespołów teatralnych i tanecznych. - W trakcie trwania imprezy zawsze staramy się spełnić czyjeś marzenie, tym razem spełnimy aż cztery - dodaje pani Krystyna.

Bydgoski oddział Fundacji od lat współpracuje ze Szpitalem Uniwersyteckim im. dr A. Jurasza.


- W spełnianiu marzeń bierzemy udział od dawna. Wielu podopiecznych Fundacji to nasi pacjenci. I tak np. w ubiegłym roku w ramach akcji wykonywaliśmy badania morfologii i OB u kilkudziesięciu dzieci. Marzenia dzieci są różne. To, że Krystian poprosił Fundację o zorganizowanie badań dla innych dzieci by nie chorowały tak jak on, daje nam możliwość pełnego udziału w spełnieniu jego życzenia. Bo gdzie jak nie tu możemy pomóc chorym dzieciom? - mówi nam Marta Laska, rzecznik prasowy szpitala.

W tym roku szpital wykona badania USG jamy brzusznej i węzłów chłonnych. 


- Badania z zakresu profilaktyki nowotworowej przeprowadzimy w zakładzie radiologii i diagnostyki obrazowej u 50 dzieci w wieku od 3 lat. Wykonamy je nieodpłatnie. Jeśli okaże się że w jakiś przypadkach wyniki będą niepokojące, będziemy wypisywać dzieciom skierowanie na kolejne badania i leczenie. W wyznaczonym terminie należy przyjść do nas właśnie z tym skierowaniem, oraz dokumentem tożsamości i dowodem ubezpieczenia - mówi Marta Laska.

Przez zabawę do zdrowia
Dzień Marzeń to świetna okazja do zabawy, ale jego przesłanie jest głębsze. Celem przedsięwzięcia, oprócz uświadamiania wszystkim jak ważne są marzenia, jest jeszcze mówienie o tym, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna. Ten dzień skierowany jest także do rodziców, lekarzy i pielęgniarek, ponieważ bardzo często wczesne wykrycie choroby daje duże szanse na wyleczenie.

- Chcemy mówić o tym, że warto i należy badać się profilaktycznie, warto obserwować dzieci i nie bagatelizować żadnych objawów. Chcemy aby akcja wpisała się na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez naszą placówkę oraz aby dzieci i rodzice pamiętali o datach kolejnych edycji Dnia - wyjaśnia Anna Żórawska.

Zdaniem prof. Alicji Chybickiej, która jest jednym z patronów honorowych Ogólnopolskiego Dnia Marzeń, obserwacje jakie płyną z tego typu akcji nie są pocieszające. 


- Bardzo dobrze, że są organizowane, bo świadomość potrzeby regularnych kontroli u lekarza w naszym społeczeństwie jest bardzo niska. Większość dzieci ma różnego rodzaju odchylenia od stany prawidłowego. Także pediatrzy potwierdzają, że wiele chorób, nie tylko nowotworowych, wykrywanych jest w stanie zaawansowanym - mówi profesor i dodaje, że każde dziecko powinno zostać przebadane raz w roku.

Jest ODM - potrzebny program
Profesor Alicja Chybicka pochwala akcję i apeluje: - Mam nadzieje, że takie akcje jak ODM staną się podstawą do stworzenia ogólnopolskiego programu badań profilaktycznych dzieci finansowanych z budżetu państwa, a ustawa wymusi na niektórych rodzicach obowiązek monitorowania zdrowia swoich dzieci.

Jak powiedziała nam Krystyna Klaużyńska, w zeszłym roku oddział bydgoski rozdał 32 skierowania na badania, ostatecznie stawiło się na nie 8 dzieci. Dlatego w tym roku Fundacja wydrukowała specjalną ulotkę informacyjną dla rodziców, a każde dziecko, które przyjdzie na badania, otrzyma niespodziankę.

W zeszłym roku dzięki inicjatywie Fundacji udało się przebadać ok. 500 pociech, w tym roku tylko w jednym oddziale, w Gorzowie Wielkopolskim, przebadano 158 dzieci.

- Coraz więcej osób włącza się w naszą akcje, cieszy się ona też rosnącym zainteresowania wśród lekarzy. We wszystkich akcjach organizowanych przez Fundację, towarzyszom nam oni przez cały dzień, badają dzieci i rozmawiają z rodzicami, przekazują wiele cennych porad. Udowadniają, że wizyta u lekarza jest bardzo ważna, pomocna, że nie ma się czego bać i że warto pytać - mówi prezes Fundacji.

Fundacja myśli już o kolejnych edycjach. W przyszłym roku chce zorganizować akcję w maju. A w najbliższym czasie, 5 listopada, prawdopodobnie ODM odbędzie się w Płocku.

- W tym mieście nie ma oddziału Fundacji, tym bardziej cieszy nas ten fakt, że Płock słyszał o przedsięwzięciu i chce je zorganizować u siebie. Do akcji dołączą się także stomatolodzy. Będzie to więc doskonała okazja do poddania się kompleksowym badaniom - przekonuje Anna Żórawska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH