Specjalista: leczenie pijawkami należy pozostawić lekarzom

Leczenie pijawkami staje się coraz popularniejszym narzędziem walki z dolegliwościami zdrowotnymi, jednak nieumiejętnie poprowadzona terapia może przynieść więcej szkody niż korzyści - przestrzega w rozmowie z PAP dr med. Marek Jaroszyk.

Marek Jaroszyk zajmuje się tym rodzajem leczenia od 7 lat i ocenia, że przy wielu schorzeniach jest ono terapią najlepszą, a przy innych stanowi jedynie cenne uzupełnienie medycyny akademickiej. Replantacje, cukrzyca, miażdżyca, psychiatria: to przykłady zastosowania pijawki lekarskiej jako terapii uzupełniającej. Pijawki dobrze działają ponadto w stanach nagłych, takich jak urazy, odmrożenia, zakrzepy. Istnieją także schorzenia, w przypadku których nie ma skutecznej terapii, podczas gdy pijawki przynoszą natychmiastową poprawę, np. paradontoza.

Specjalista przypomina, że do lat 60. ub.w. uważano, że przystawianie pijawek powoduje jedynie upust krwi. Potem odkryto pierwszą substancję wydzielaną do organizmu człowieka podczas zabiegu z użyciem pijawek - hirudynę - najmocniejszy obecnie znany lek przeciwzakrzepowy. Następnie odkryto blisko 100 innych substancji biologicznie czynnych, produkowanych przez pijawkę lekarską. Część z nich wykorzystuje na co dzień medycyna akademicka. Jednak, jak wszystkie leki, tak i wspomniane substancje, nie działają na wszystko, a w wielu przypadkach mogą być  przeciwwskazane.

Marek Jaroszyk wskazuje, że zagrożeniem mogą być również osoby zajmujące się stosowaniem pijawek. Na całym świecie zajmują się tym lekarze medycyny. Polska jest tu jednym z niewielu wyjątków. W naszym kraju może to robić każdy. Sam zabieg stawiania pijawek jest prosty i nie niesie za sobą większego ryzyka. Nieliczne groźniejsze sytuacje to przegryzienie przez pijawki większego naczynia żylnego i obfite krwawienie lub omdlenie pacjenta spowodowane spadkiem ciśnienia tętniczego lub czasami widokiem krwi. Gorzej, jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, anemizacji chorego, krwotoków lub reakcji alergicznej na którąś z substancji produkowanych przez pijawki: teoretycznie możliwy jest nawet wstrząs anafilaktyczny.

Dlatego specjalista ocenia, że leczenie pijawkami należy pozostawić lekarzom. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH