Specjaliści mają same dobre wiadomości dla miłośników kawy W ocenie specjalistów, kawa wpływa pozytywnie na nasze zdrowie; FOT. Fotolia

- To źle dobrana dieta oraz nałóg palenia tytoniu, a nie kawa niszczą nasze zdrowie. Kawa, wbrew obiegowym opiniom, chroni nas przed wieloma chorobami. I nie chodzi tu o jedną filiżankę, ale o sporą ilość. Z badań wynika, że najlepszy wpływ na organizm ma wypijanie od 2 do 9 filiżanek dziennie - twierdzą eksperci.

O dobroczynnym wpływie kawy na nasz organizm mówili specjaliści podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie, zorganizowanego przez Fundację "Żywność Aktywność Fizyczna i Zdrowie", którego celem było obalenie mitów dotyczących negatywnego wpływu kawy za zdrowie. Spotkaniu odbyło się pod patronatem Instytutu Żywności i Żywienia.

Chroni przed demencją
Dr Regina Wierzejska z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie przekonywała, że wciąż krąży wiele mitów na temat niekorzystnych skutków zdrowotnych kawy, tymczasem najnowsze badania sugerują, że kawa nie jest produktem ryzykownym.

- Kawa zwiększa potencjał naszego organizmu i chroni m.in. przed demencją, chorobą Alzheimera i Parkinsona, a także niektórymi nowotworami, jak rak wątroby lub jelita grubego - podkreślała Wierzejska.

- Z niektórych badań wynika, że regularne picie umiarkowanych ilości kawy, czyli 3-4 filiżanki, może średnio o osiem lat opóźnić rozwój demencji - dodaje.

Z kolei dr Sławomir Murawiec, członek Zarząd Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego podkreślił, że z najnowszych badań wynika, że spożywanie kawy zmniejsza - aż o ok. 20 proc. - ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych.

Ekspert zwrócił również uwagę na to, że kawa poprawia koncentrację uwagi i może zwiększać umiejętności poznawcze. Do takich wniosków doszedł Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, który uznał, że istnieje zależność przyczynowo-skutkowa pomiędzy 75 mg kawy (ilość znajdująca się w filiżance kawy średniej wielkości) a zwiększonym poziomem skupienia uwagi i czujności.

Przyzwyczajenie, a nie uzależnienie
- Wielu ludzi jest przekonanych, że kawa ma działanie uzależniające. Nie mogą bowiem zrozumieć, dlaczego po wypiciu, jednej, dwóch filiżanek, sięgają z ochotą po następną. Jest to jednak błędna opinia - podkreślił psychiatra.

- Kawa nie jest bowiem używką, dlatego też nie działa jak narkotyk, pod wpływem którego człowiek nie myśli o niczym innym, tylko o tym, żeby się jej napić. Badania sugerują, że kofeina, ze względu na brak udziału w obrębie zależności od fizjologicznych skutków, nie spełnia kryteriów środka uzależniającego - dodaje.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH