Spada zaufanie do lekarzy. Skąd ten kryzys? Bez zaufania pacjenta do lekarza sukces terapeutyczny jest bardzo trudny do osiągnięcia. Fot. Shutterstock

Dlaczego spada zaufanie społeczne do lekarzy? Czy to jest wina specjalistów, a może wynik warunków, w jakich znajduje się polska służba zdrowia? O tym jak przeciwdziałać narastającemu kryzysowi zaufania do lekarzy, środowisko medyczne i politycy rozmawiali w Senacie.

Z inicjatywy marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej Macieja Hamankiewicza w czwartek (3 marca) w Senacie odbyła się konferencja "Lekarz - zawód szczególnego zaufania społecznego”. Uczestnicy konferencji zastanawiali się dlaczego spada zaufanie do zawodu lekarza; czy przyczyna tkwi w postawie lekarzy, źle zorganizowanym systemie opieki zdrowotnej, czy w zmianach, jakie zachodzą w sposobie leczenia i postępowania z pacjentami.

Najpierw powołanie
W spotkaniu uczestniczył minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Podkreślił, że w Polsce trzeba zmienić model relacji pomiędzy lekarzem a pacjentem, aby profesja lekarza odzyskała zaufanie, jakim cieszyła się latami. Lekarze muszą stać się doradcami chorych - powiedział.

Dodał, iż profesjonalizm to też refleksja etyczna i świadomość, że to dobro chorego jest ważniejsze, a nie zarabianie pieniędzy. Przypomniał, że powołanie leży u podstaw zawodu lekarza. - Lekarz nie może być świadczeniodawcą. Na takim podejściu nie da się bowiem budować zaufania. Musimy odejść od paradygmatu rynku, przejść do paradygmatu służby zdrowia - zaznaczył Radziwiłł.

Czytaj też. Radziwiłł: dobro chorego jest ważniejsze od zarabiania pieniędzy

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej stwierdził, że zaufanie pacjenta do lekarza to najbardziej istotny element w procesie terapeutycznym, bez niego sukces jest bardzo trudny do osiągnięcia.

W jego opinii w kraju faktyczny poziom zaufania do lekarzy jest wyższy niż mogłoby to wynikać z niektórych badań: - Często, jeżeli Polacy mówią, że nie mają zaufania do lekarza, to tak naprawdę myślą o braku zaufania do systemu, a nie do konkretnych specjalistów.

Lekarze o pacjentach
Jak jednak podkreślał znany neurochirurg prof. Jerzy Jurkiewcz wpływ na godność całej profesji mają kompetencje moralne i postawa pojedynczych lekarzy. W podobnym tonie wypowiadał się Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej dr Grzegorz Wrona, który przyznał, że budowanie zaufania do profesji to mozolna praca wszystkich lekarzy. Jak zwracał uwagę, często przekaz medialny i pewne uogólnienie problemu w kilka chwil mogą zniszczyć całą pracę środowiska w tym zakresie. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH