Podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu od piątku (11 września) korzystają z terapii z udziałem koni. Wcześniej do dyspozycji mieli psy, a wkrótce dołączą do nich koty, gady, drobne ssaki, a nawet ryby. W szkole rusza centrum terapii z udziałem zwierząt.

– Zwierzęta sprawiają dużą radość naszym podopiecznym. Dzięki nim są bardziej rozluźnieni i skoncentrowani. Często zajęcia ze zwierzakiem dają szybszy efekt niż praca samego nauczyciela – powiedziała dyrektor placówki Iwona Durek-Sypek.

Podopiecznymi szkoły są osoby w wieku do 24 lat z umiarkowanym lub znacznym upośledzeniem umysłowym oraz uczniowie z więcej niż jedną niepełnosprawnością.

Sosnowiecka szkoła już od czterech lat prowadzi zajęcia z psami, tzw. dogoterapię. Zwiększa ona efektywność rehabilitacji dzięki psu, który wzmacnia motywację podopiecznego. Dzięki dogoterapii dzieci z autyzmem przełamują swoje problemy z koordynacją ruchową oraz postrzeganiem otoczenia. Podczas terapii z psami uczniowie szkoły nie tylko bawią się, ale również je karmią i wyprowadzają na spacery.

Podczas hipoterapii (czyli zajęć z końmi) szkoła będzie korzystać z dwóch zwierząt łagodnej rasy haflinger. Celem zajęć, które polegają m.in. na jeździe konnej, jest jak największe przywrócenie sprawności fizycznej i psychicznej. Hipoterapię zalicza się do rehabilitacji leczniczej, prowadzi ją specjalista na zlecenie lekarza.

Zwierzęta wykorzystywane w placówce należą do nauczycieli, terapeutów lub osób zaprzyjaźnionych ze szkołą. Na razie są dowożone na zajęcia, w przyszłości w ogródku należącym do szkoły ma zostać wybudowana dla nich stajnia.

Różne formy terapii z udziałem zwierząt to nie jedyna inwestycja sosnowieckiej placówki. Ośrodek dobudowuje skrzydło dla dzieci do lat 10. Powstanie też boisko i plac zabaw dla osób na wózkach inwalidzkich.

– Dzięki temu niepełnosprawni ruchowo też będą się bawić, a nie tylko przyglądać się innym – zaznaczyła Iwona Durek-Sypek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH