Sondaż: czy polscy lekarze pracują bez umiaru? Okazuje się, że... Wśród lekarzy najintensywniej pracujących na czoło wysuwają się specjaliści medycyny ratunkowej, z których ponad 66 proc. pracuje przynajmniej raz w tygodniu przez ponad 24 godziny. Fot. Archiwum

W związku ze śmiercią lekarki-anestezjologa po czwartej dobie nieprzerwanego dyżuru, która wstrząsnęła środowiskiem lekarskim oraz opinią publiczną, serwis lekarski Konsylium24 postanowił zapytać lekarzy o stan faktyczny.

Na ankietę serwisu odpowiedziało 624 polskich lekarzy. 59 proc. z nich pracuje bez przerwy ponad 24 godziny przynajmniej raz do roku oraz 29 proc. respondentów ma taką sytuację przynajmniej raz w tygodniu. W ostatnim roku 14 proc. polskich lekarzy miało w pracy zawodowej takie sytuacje, że pracowali bez przerwy ponad 48 godzin.

Ponad 48-godzinne epizody nieprzerwanej pracy znacznie częściej dotyczyły mężczyzn (25 proc. deklaracji) niż kobiet (8 proc. deklaracji). 38 proc. lekarzy płci męskiej deklaruje, że podejmuje pracę przez ponad 24 godziny przynajmniej raz w tygodniu. Odsetek lekarek, których dotyczy taka sytuacja, jest mniejszy i wynosi 23 proc.

W grupie lekarzy ze stażem pracy ponad 25 lat, 47 proc. zadeklarowało, że zdarza się im pracować nieprzerwanie powyżej 24 godzin. Wśród młodych lekarzy (staż pracy poniżej 7 lat) odsetek tych, którzy deklarowali nieprzerwaną pracę ponad 24 godzin wynosił 66 proc., i 52 proc. z nich robiło to przynajmniej raz w miesiącu, a 58 proc. przynajmniej raz w tygodniu

Długo pracujący młodzi lekarze, to ludzie zazwyczaj gorzej wynagradzani w ich podstawowym miejscu pracy, na dorobku, chcący zaciągnąć lub spłacający kredyty. Motywem ich długiej pracy jest też chęć zbudowania pozycji zawodowej i samokształcenia. 

Z badań przeprowadzonych w portalu Konsylium24.pl wynika również, że różne specjalizacje lekarskie w różny sposób są obciążone długą i wyczerpującą pracą. Najintensywniej pracują specjaliści, których praca związana jest ze stałą gotowością do podejmowania szybkich decyzji i ogromnym stresem.

Na czoło wysuwają się specjaliści medycyny ratunkowej (głównie praca w pogotowiu oraz na SOR-ach), z których ponad 66 proc. pracuje przynajmniej raz w tygodniu przez ponad 24 godziny. Drugie miejsce przypada chirurgom ogólnym (58 proc.), a trzecie ortopedom (43 proc.). Co więcej, prawie 33 proc. chirurgów ogólnych i specjalistów ratunkowych przyznała, że najdłuższy nieprzerwany czas pracy w ciągu roku przekroczył 48 godzin!

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH