Śniadanie nasze powszednie - co jemy? Najczęściej na śniadanie sięgamy po pieczywo, wędlinę oraz ser. Fot. Fotolia

Polacy uważają, że ich śniadania są zdrowe - tak twierdzi większość badanych. Najczęściej na śniadanie sięgamy po pieczywo, wędlinę oraz ser - wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia.

Najchętniej wybieranym napojem jest herbata (44 proc.), która jest popularniejsza od kawy (34 proc.). Mleko jako napój do śniadania jest wybierane sporadycznie - tylko przez co 20-tego respondenta. Najpopularniejsze na śniadania są tradycyjne kanapki. Polacy wybierają pieczywo, wędliny, sery. Co czwarty Polak spożywa płatki śniadaniowe/musli.

Polacy są przekonani, że spożywane przez nich śniadania są zdrowe. Tylko co dziewiąty badany jest zdania, że śniadanie, które spożywa nie służy jego zdrowiu.

Co ciekawe mężczyźni częściej niż kobiety na śniadanie spożywają ser (39 proc. mężczyzn vs 31 proc. kobiet), konserwy mięsne i rybne (odpowiednio 5 proc. vs 1 proc.) oraz ryby (3 proc. vs 1 proc.). Kobiety natomiast częściej niż mężczyźni na śniadanie jedzą płatki śniadaniowe/musli (30 proc. kobiet vs 17 proc. mężczyzn), produkty nabiałowe takie jak jogurty, kefiry (23 proc. vs 13 proc.), oraz owoce (odpowiednio 9 proc. kobiet i 5 proc. mężczyzn).

Mężczyźni częściej niż kobiety pierwszy posiłek spożywają w pracy lub szkole (17 proc. mężczyzn vs 13 proc. kobiet), natomiast kobiety częściej niż mężczyźni jedzą śniadanie przed wyjściem z domu (86 proc. kobiet vs 79 proc. mężczyzn).

Zdecydowana większość badanych (81 proc.) uważa swoje śniadania za zdrowe, przy czym bardzo zdrowe śniadania deklaruje 17 proc. respondentów, a raczej zdrowe 64 proc. Co dziesiąta osoba uważa, że je raczej niezdrowe śniadania, a 1 proc. bardzo niezdrowe.

- Z naszego badania wynika, że Polacy są zwolennikami szybkich i tradycyjnych rozwiązań w przypadku śniadań. Kanapka z serem lub wędliną i czasami jakieś warzywo to najczęściej wybierana opcja śniadaniowa. Wśród młodych ludzi bardziej popularne są płatki śniadaniowe - spożywają je dwukrotnie częściej niż osoby ze starszych grup wiekowych - komentuje dr Paweł Jurowczyk, Senior Project Manager z ARC Rynek i Opinia.

Osoby młode znacznie częściej niż te z najstarszej grupy wiekowej jako napój do śniadania wybierają wodę. 

*Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia w dniach 4-10.08.2016, techniką CAWI na panelu internetowym epanel.pl. Próba N=901, mieszkańcy Polski w wieku 15 - 55 lat. Próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania i regionu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH