Słubice: ze szpitala ewakuowano pacjentów W słubickim szpitalu wody Odry mogą zagrozić pomieszczeniom na parterze.

We wtorek (25 maja) pacjenci musieli opuścić budynek Szpitala Powiatowego SP ZOZ w Słubicach.

Powodem ch ewakuacji jest niskie położenie szpitala i zagrożenie zalania jego dolnych kondygnacji podczas przechodzenia fali kulminacyjnej na Odrze.

Słubicki szpital znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie korony wałów Odry. Podwyższony poziom rzeki może spowodować, że wody gruntowe dostaną się do jego piwnic, w których znajduje się m.in. sterylizatornia, fizykoterapia, ale przede wszystkim transformatorownia.

W obliczu zagrożenia, związanego z możliwością odcięcia zasilania, dyrekcja szpitala postanowiła ograniczyć działalność lecznicy. Ze szpitala zostali wypisani pacjenci, których stan zdrowia jest stabilny i na to pozwalał. Osoby wymagające dalszego leczenia zostały przewiezione do lecznic w Sulęcinie i Gorzowie - poinformowała PAP Katarzyna Lebiotkowska, dyrektor placówki.

– Mieliśmy dużo czasu, by spokojnie przeprowadzić zaplanowane działania. Obecnie szpitalne oddziały są już puste – powiedziała Lebiotkowska. Jak dodała, nadal pracuje szpitalny oddział ratunkowy, a na pozostałych oddziałach dyżurują lekarze w celu udzielania pomocy ambulatoryjnej. Dopiero w przypadku konieczności całkowitego odłączenia zasilania, szpital całkowicie wstrzyma działalność.

W poniedziałek szpital wstrzymał wykonywanie wszystkich zabiegów operacyjnych i przyjęć, odbywających się w trybie planowym. Do wtorku trwało przenoszenie pacjentów do innych lecznic.

W środę zostaną zamknięte poradnie, a nowe terminy przyjęć w poradniach będą wyznaczone najwcześniej 1 czerwca br. We wtorek cały sprzęt z najniższego poziomu budynku jest wynoszony na wyższe kondygnacje, a same pomieszczenia w piwnicach są zabezpieczane przed zalaniem.

Według ostatnich prognoz fala kulminacyjna przemieszczająca się Odrą ma dotrzeć do Słubic w nocy z 28 na 29 maja. Specjaliści szacują, że rzeka osiągnie wówczas poziom 590-600 cm, przy stanie alarmowym określonym na 370 cm. Woda powinna jednak zostać między wałami.

Więcej informacji także na stronie SP ZOZ Słubice.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH