Śląskie: wzrosła liczba bezdomnych, są wśród nich dzieci Fot. archiwum

Z ok. 4,4 tys. do blisko 5 tys. wzrosła w ciągu jednego roku liczba bezdomnych w woj. śląskim. W porównaniu do ub. lat wykazano też większą niż dotąd grupę przebywających z dorosłymi dzieci - wynika z danych zebranych m.in. przez ośrodki pomocy społecznej.

Badanie, jak poinformował Śląski Urząd Wojewódzki, przeprowadzono z 27 na 28 stycznia m.in. w noclegowniach, ogrzewalniach, mieszkaniach chronionych, izbach wytrzeźwień, pogotowiach socjalnych. Sprawdzono też pustostany, altany działkowe. Dane zbierały m.in. ośrodki pomocy społecznej i miejskie ośrodki pomocy rodzinie.

Podczas liczenia odnotowano 4945 osoby bezdomne, w tym 3892 mężczyzn i 779 kobiet. Najwięcej osób szukało w tym czasie schronienia w hostelach i schroniskach dla bezdomnych oraz noclegowniach (4307). Pozostałe osoby przebywały w tym czasie m.in. na terenie pustostanów.

Pod względem liczby bezdomnych przodują Katowice - prawie 700 osób oraz Częstochowa - ponad 380. Kolejne miasta to Rybnik (ok. 290), Zabrze (ok. 235), Sosnowiec (230), Bielsko-Biała (225), Gliwice (ok. 205), Bytom (ok. 190), Dąbrowa Górnicza (ok. 175), Tychy (ok. 130).

Tegoroczne statystyki wskazują na większą niż w latach poprzednich liczbę bezdomnych dzieci. W latach 2011-2015 ich liczba wahała się między ok. 140 a 245 - wobec 274 w tym roku. Podczas ostatniego liczenia najwięcej takich dzieci było w Katowicach (ok. 60) i Częstochowie (ok. 30).

Dzieci, które wykazano w tegorocznym raporcie, przebywały na terenach rozmaitych placówek wspierających osoby bezdomne, w tym m.in. w mieszkaniach chronionych i treningowych (lokale chronione są formą pomocy społecznej przygotowującą osoby tam przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia).

W Częstochowie, jak poinformowała PAP rzeczniczka tamtejszego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Olga Dargiel, dzieci przebywają wraz z jednym z rodziców lub z obojgiem m.in. w mieszkaniu chronionym, przytulisku dla rodzin lub przytulisku dla kobiet - w przypadku samotnych matek. - W zależności od liczby osób w rodzinie, rodziny z dziećmi mają w placówkach swój odrębny pokój lub są to pokoje łączone z innymi osobami - dodała.

Dzieci są w różnym wieku. W Częstochowie najmłodsze ma rok i dwa miesiące, najstarsze 15 lat. - Chodzą do szkół, część do przedszkoli, młodsze przebywają z matkami - podała Dargiel.

Wszystkie rodziny i samotne matki z Częstochowy starają się o przyznanie mieszkań socjalnych. Dargiel poinformowała, że w związku z tym planowana jest inicjatywa związana ze zmianą przepisów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH