
Po dwóch nocach z wielokrotnymi przekroczeniami norm zanieczyszczeń powietrza sytuacja w województwie śląskim poprawiła się: godzinne wskazania przekraczały normy trzy-, czterokrotnie. Po odwołaniu alarmu smogowego nie można już korzystać z bezpłatnej komunikacji.
Największe samorządowe instytucje związane z transportem publicznym wprowadziły w regionie bezpłatną komunikację z powodu smogu, który pojawił się nad Śląskiem w nocy z wtorku na środę i ze środy na czwartek. Godzinne stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekraczały w Rybniku 20-krotnie wartości odpowiadające normom dobowym. Także w innych miejscach przekroczenia były kilkunastokrotne.
W nocy z czwartku na piątek największe stężenia zanieczyszczeń mierzono na stacji pomiarowej w Zabrzu - godzinne odczyty stężeń przekraczały tam 200 mikrogramów pyłu zawieszonego PM10 na metr sześc. (4-krotne przekroczenie). W piątek rano wartości odczytów powoli spadały, o godz. 9.00 wynosiły 150 mikrogramów.
Podobna sytuacja utrzymywała się rano również w innych częściach województwa śląskiego. W Sosnowcu godzinne odczyty wartości stężeń pyłu PM10 sięgały 150 mikrogramów na metr sześc., w Dąbrowie Górniczej 130 mikrogramów, w Gliwicach 100 mikrogramów, a w Katowicach, Tychach i Rybniku - po ok. 80 mikrogramów.
W tej sytuacji mieszkańcy regionu nie mogą już w piątek bezpłatnie korzystać z pociągów Kolei Śląskich oraz autobusów i tramwajów Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP). Obie instytucje zapowiedziały przywrócenia takiej możliwości w razie kolejnych prognoz dotyczących alarmu smogowego.
Na piątek Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach prognozował złą jakość powietrza ze względu na poziom pyłu zawieszonego dla: aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, Kotliny Żywieckiej, środkowej części województwa oraz Częstochowy. Dostatecznej jakości powietrza służby spodziewały się w Bielsku-Białej, a w pozostałej części regionu - umiarkowanej.
Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. - w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza, którym posługują się m.in. służby środowiskowe, wyszczególnia sześć stopni: jakość powietrza jest bardzo dobra przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów, między 21 a 60 mikrogramów - jest ona dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów w ujęciu dobowym oznacza alarm smogowy.
Pył zawieszony w powietrzu jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren.
Przy wysokich zanieczyszczeniach należy unikać lub ograniczyć do minimum czas przebywania na powietrzu. Dotyczy to w szczególności dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży czy osób z chorobami krążenia. Ponadto należy unikać aktywności fizycznej na zewnątrz.


CZYTAJ TAKŻE
- 21:00 Protestujący w Sejmie: spotkanie z minister Rafalską bez przełomu, będzie kolejne
- 20:38 Pracodawcy RP: płacić za wynik zdrowotny, nie za świadczenie
- 20:04 MZ: po likwidacji Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie
- 19:44 Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej nadzoru nad kosmetykami
- 19:10 MZ zachęca w radiowych spotach do profilaktyki onkologicznej
- 18:54 Wymyślili system czujników smogu na pojazdach komunikacji miejskiej
- 18:17 Sprawdź, czy to, co jesz jest w e-bazie szkodliwych dla zdrowia izomerów trans
- 18:00 Wśród psów ratowniczych najwięcej jest owczarków niemieckich
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 7 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 8 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych