Śląskie: powstaną szkoły sportowe dla niepełnosprawnych dzieci?

Naukę w klasach sportowych od szkoły podstawowej zakłada projekt powołania Zespołu Społecznych Zintegrowanych Szkół Sportowych "Razem" w województwie śląskim.

Nad realizacją projektu czuwa komitet honorowy składający się m.in. z samorządowców i wykładowców. Spotkanie komitetu honorowego w sprawie powołania szkół sportowych dla niepełnosprawnych odbyło się w czwartek (23 sierpnia) w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach.

Inicjatywa powołania Zespołu Społecznych Zintegrowanych Szkół Sportowych "Razem" pojawiła się ponad rok temu. Jak wyjaśnił zaangażowany w projekt instruktor aktywnej rehabilitacji Mirosław Pawłowski, ma to być szkoła "inna niż wszystkie", której absolwenci zajmą się sportem także po jej ukończeniu.

- Musimy jednak najpierw przekonać rodziców dzieci niepełnosprawnych do pomysłu, żeby posłali dziecko do szkoły sportowej, w której będzie się stykało na co dzień z rywalizacją. Nie jest to łatwe - powiedział Pawłowski podczas spotkania w Katowicach.

Prezes Śląskiego Związku Uczniowskich Klubów Sportowych Andrzej Wróblewski poinformował, że rozpoczęły się starania o ulokowanie placówek w dwóch miastach - Sosnowcu i Myszkowie.

Związek jest zainteresowany już dwoma konkretnymi placówkami, ale rozmowy z samorządowcami nadal trwają. Osoby zaangażowane w projekt zamierzają uruchomić klasy pierwsze szkoły podstawowej i gimnazjalnej w roku szkolnym 2013/2014.

Przewodniczący komitetu poseł Marek Plura z PO wyjaśnił, że pomysłodawcy chcą, aby liczba dzieci niepełnosprawnych i pełnosprawnych w klasach była mniej więcej równa - inaczej niż jest w klasach integracyjnych, gdzie liczba dzieci niepełnosprawnych to najwyżej pięcioro uczniów. Proporcje pół na pół - jego zdaniem - zdejmą z dzieci niepełnosprawnych "poczucie inności".

Kwestia finansowania szkoły nie została jeszcze rozstrzygnięta. Plura zastrzegł, że "nie byłaby to szkoła, w której rodzice partycypowaliby w czesnym". Do jej utrzymania powinny wystarczyć dotacje z budżetu państwa, a w razie potrzeby stowarzyszenie będzie się starać o dodatkowe środki. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH